Posted on

Zkušenosti s používáním látkových plen u dětí

Zkušenosti s používáním látkových plen

(Osobní zkušenost s látkovými plenkami od naší dopisovatelky)

Jako každá máma, které není lhostejné životní prostředí ani zdraví jejího miminka, používám pro svého synka látkové pleny. Důvodů, které mě k tomu vedly, je několik:

Proč látkové plenky?

  • Ekologie – Jedno dítě spotřebuje za plenkovací období zhruba 4000 plenek, které v nasáklém stavu váží téměř 1 tunu. Je to ohromné množství odpadu, jenž je navíc těžko zpracovatelný. Mezi jednorázovými plenkami jsou v tomto směru určitě krokem kupředu rozložitelné plenky.
  • Bezpečnost pro miminko – začíná se hovořit o tom, že chlór používaný k bělení materiálu na plenky způsobuje neplodnost chlapců. Navíc přehřívání v jednorázové plence dítěti nesvědčí, o množství dalších chemikálií a přesušování pokožky kvůli přítomnosti absorpčních gelů, ani nemluvím. Od počátku jsem byla rozhodnuta před tímto syna chránit. Řešením jsou buď eko pleny nebo látka.
  • Finanční důvody – s látkovými plenami šetříte rozpočet. Weby o látkových plenách počítají úspory v řádech desetitisíc korun, střízlivě spočítaná úspora za jedno dítě činí cca 13.000,- Kč. My tedy máme vodu ze studny a ČOV, takže to bude víc. S každým dalším dítětem se uspořená suma zvyšuje, protože nemusíte pořizovat novou výbavu.

Varianty látkových plen

Moderní látkové pleny nabízejí mnoho variant a systémů, od klasických čtvercových plen po tzv. all-in-one pleny, které se používají podobně jako jednorázové pleny. Je mnoho značek a výrobců, dokonce vím o cca 15 značkách, které se vyrábějí u nás v ČR.

Jednu konkrétní značku doporučit nelze. To jaký typ a značka plenky sedne, vždy záleží na proporcích dítěte. Proto je do začátku dobré pořídit více typů a značek a pak dokoupit ty, jež vám budou vyhovovat. Jsou prodejci, kteří prodávají celé velké sady, ale ani mně ani ostatním ženám v mém okolí, se to nesvědčilo. Když tvar plenky miminku nesedí, musíte se zbavit celé sady  a hledat jiny typ, což nemusí být jednoduché a může vám to přinést finanční ztrátu. Další změny přichází s tím, jak miminko roste. V každém období mi vyhovoval jiný typ plen.

Plenky novorozenecké

Mnoho maminek i látkovacích poradkyň doporučuje pro malá miminka klasickou vysokogramážní čtvercovou plenu a svrchní nepromokavé PUL kalhotky. U nás se čtverce vůbec neosvědčily. Než jsem na našeho neposedu upevnila plenku v požadovaném skladu a na to sepnula svrchňáky, mohla jsem přebalovat znovu. Nakonec jsem koupila kalhotkové novorozenecké pleny, a novorozenecké all-in-one, a byli jsme spokojeni. Zapínají se stejně jako jednorázová plena, ty kalhotkové pleny je nutné doplnit svrchními nepromokavými kalhotkami (je to  jako byste jednorázovou plenu nandali dvakrát po sobě).

Místo svrchních PUL jsme používali ve větších mrazech dlouhé kamaše z merino vlny. Říká se jim longies, po napuštění lanolinem slouží zároveň jako ochrana oblečení před provlhnutím od kalhotkové pleny, a také dítě chrání dobře před chladem.

Každopádně, na novorozence vždy pořiďte novorozeneckou sadu, plenky jsou menší, nedělají takový balík na zadečku a dítěti mnohem lépe sedí než tzv. jednovelikostní plenky.

Plenky jednovelikostní

V závislosti na velikosti dítěte je vhodné přejít z novorozeneckých plen na jednovelikostní někdy kolem 6 měsíců věku dítěte. Poznáte to jednoduše, novorozenecké plenky začnou být miminku malé.

My jsme pokračovali v používání kalhotových plenek a svrchních kalhotek. Bylo léto, tak jsem PUL svrchní kalhotky nahrazovala krátkými vlňáčky napuštěnými lanolinem. Lépe větrají a dítěti slouží i jako kraťasy.

Když začal syn od přebalování utíkat, a každá výměna plenky byl boj, přešli jsme na all-in-one systémy. Později i na natahovací kalhotkové plenky nebo vícevrstvou plenu vloženou volně do nepromokavých kalhotek. Až na natahovací kalhotky, u nichž je problém se sundáváním pokud jsou pokakané, se nám všechny tyto varianty osvědčily.

Musím říci, že látkové plenky miluji, v podstatě jsme se nikdy nepotkali s opruzeninami. Ty přišly, až když jsme synkovi dali na delší dobu jednorázovou plenu.

Praní plen

Pleny dle rad výrobců nijak nepředepírám, skladuji otočené naruby a se zapnutými suchými zipy nasucho v uzavřeném kyblíku.  Díky používání separační vložky snadno zbavím plenky stolice. Každé 2 dny přendám použité pleny do pračky a zapnu program máchání, aby se z nich vymáchala moč a zbytky stolice. Pak zapnu dlouhý program s předpírkou s teplotou 60° a ždímáním na 800 ot/min. Plenky jsou krásně čisté, nemáme problém se zápachem ani nic podobného.

I na jednorázové pleny došlo

To, že mám k jednorázovým plenám výhrady, neznamená, že jsem je nikdy nepoužila. Na to i výhody ve formě vysoké absorpční schopnosti a pocitu sucha po několik hodin pro miminko cením. Jednorázové pleny (plně kompostovatelné s minimem chemikálií) používáme na dlouhé cesty a nakonec jsme dospěli i k jejich používání na noc. Syn spí i 9 hodin skoro v kuse, každé přebalování probrečí. Je pro nás jednodušší dát na noc jednorázovou plenu, než řešit noční přebalování nebo zcela promočené noční plenky.

A tak, stejně jako ve všem ostatním při výchově dítěte, jsme si našli vlastní cestu, která nám i našemu dítěti vyhovuje. Nejsme tak ekologičtí, jak jsme si původně plánovali. Ale i tak je naše zkušenost s látkovými plenkami pozitivní, jsme s nimi spokojeni a výbavu schováváme i pro druhého potomka.

Kam dál?

 

Přidej se do kmene!

[mc4wp_form id=“32255″]

Posted on