Posted on

Život bez plastů – rady a triky

Život bez plastů - zero waste v praxi

Plasty se staly součástí našeho života. Jsou tak běžné, že jsme si na ně zvykli a už je ani nevnímáme.  Celé dekády byly vyzdvihovány jejich pozitivní vlastnosti, a tak se masivně rozšířily. Jenže, nyní zjišťujeme, že ne všechny plasty jsou zdravotně nezávadné, že jejich recyklace je technologicky náročná a příroda si s nimi sama také poradit neumí. Že dusí život v oceánech i na pólech.

Poslední dobou kolem sebe často slýcháme o plastové apokalypse, kterou je třeba zastavit. Pokud vám není osud planety lhostejný, radikální omezení spotřeby umělých hmot by měl být směr, kterým se chcete vydat. Takže jak na to? Nezoufejte, přinášíme vám několik tipů, které vám začátek „bezplastového“ života usnadní.

Rozmyslete si každý nákup

Prvním krokem  je nekupovat nic, co skutečně nepotřebuji. A u každého nákupu si zhodnotit, zda nemohu stejnou věc koupit v ekologicky šetrnějším balení. Případně, zda by nestálo za to, pořídit si ji z druhé ruky. Dnes je velmi oblíbené tzv. swapování, výměna mezi lidmi. Je příjemné žít s vědomím, že dáváte věcem druhou šanci.

Život bez plastů - zero waste v praxi

Změňte způsob nakupování

Spotřeba plastů je v domácnostech zejména spojena s nákupem potravin a jejich zpracováním. Znáte to, v obchodě koupíte něco zeleniny, pečiva a suroviny na uvaření oběda. A téměř polovina obsahu vašeho nákupu tvoří plastikové sáčky a obaly. Proto, pokud chcete s omezením spotřeby umělých hmot začít, zamyslete se nad tím, jak nakupujete.

Základem je nosit si do obchodu vlastní tašky a pytlíky na pečivo, ovoce a zeleninu. Nejlépe se mi osvědčily tašky látkové, hodně unesou a vydrží vám léta. Pytlíky mám ušité ze starých záclon, anebo ráda využívám pytlíky ušité z vyřazených padáků z jedné chráněné dílny. Samozřejmě, občas se mi stává, že prostě tašku zapomenu. Pak nákup naskládám do některé z prázdných krabic, kterou najdu v obchodě. Krabici pak doma použiji k uložení věcí, nebo ji prostě zrecykluji v kontejneru na papír.

Hledejte alternativy

Ostatně, než sáhnete po zboží zabaleném v plastu, je dobré si rozmyslet, zda nemáte k dispozici jinou alternativu: místo čočky v igelitu vezměte tu v papírovém sáčku, místo plastového láhve vezměte sklo. Vybírejte výrobky, jejichž obal je co nejúpornější. Případně vynechte z nakupování supermarket a využijte služeb bezobalového obchodu nebo e-shopu. Tam si nakoupíte do vlastních nádob, nebo si zboží odnesete v šetrných papírových pytlíkách.

A co doma?

Ke skladování potravin dobře slouží krabičky pro vícenásobné použití. Využijete je i pro uchovávání v lednici i mrazničce. Pečivu bude dobře ve lněném sáčku, místo potravinářské folie lze využít uzavíratelnou krabičku nebo voskovaný ubrousek.

Při úklidu nahraďte papírové utěrky látkovými „hadry“, a ty po použití vyperte a použijte znovu. Historicky se takto recyklovala stará povlečení i trika. Na utírání prachu jsou zase výtečně využitelné osamělé ponožky z froté nebo žinylky.

Vodu z vodovodu

Vodu pijte především tu z kohoutku. A nemusíte mít vůbec obavy, pitná voda z kohoutku je  u nás ve velmi dobré kvalitě. A hlavně, je čerstvá. To se o té v PET lahvi, ležící ve skladech supermarketů po dlouhou dobu v nejasných podmínkách, říci nedá.

Toto jsou jednoduché kroky, které můžete podniknout ihned. Co však změnit z dlouhodobého hlediska?

Dřevo ničím nenahradíš

Dobrou volbou je nekupovat plastové nádobí do kuchyně. Ať již hovoříme o vařečkách, obracečkách nebo krájecích prkénkách. Existuje názor, že jsou hygieničtější než ta dřevěná, ale opak je pravdou. V plastu se více drží mastnota a v té přežije více bakterií. Navíc se mikroskopické kousky plastu dostávají do jídla a my je pak konzumujeme. Jedinou zásadou pro bezpečné používání dřevěného nádobí je jej po použití nechat dobře vyschnout, pak budete mít jistotu, že je bezpečné.

Vyžeňte plasty z koupelny

Na trhu je mnoho značek přírodní kosmetiky prodávané ve skle. Velmi jednoduchým způsobem, jak omezit plasty při osobní hygieně, je přestat používat tekutá mýdla, sprchové šampony, a nakonec i šampony na vlasy, a nahradit je klasickým přírodním mýdlem. Mýdla bývají balena jen v papírovém obalu, vydrží nesrovnatelně déle a jsou šetrnější k pokožce i k přírodě. Místo šamponu pak lze používat tzv. šampuk. Vypadá jako kostka mýdla, ale vlastnosti má totožné se šamponem na vlasy.

Samozřejmě, jak se budete stávat „bezplastovými odborníky,“ můžete v omezení vámi spotřebovávaných plastů jít čím dál hlouběji. Od nákupu masa, uzenin a sýrů do vlastních krabiček, přes nákup stáčené kosmetiky, návštěvu bezobalových obchodů až po objednání coffee to go do svého vlastního termohrnku. Ale dejte tomu čas, nejlepší je provádět velké životní změny postupně, krok za krokem. Jen tak je totiž změna životního stylu udržitelná.

Kam dál?

[mc4wp_form id=“32255″]
[product_category category=“Sáčky a pytlíky na bezobalové nakupování“ per_page=“3″ columns=“3″ orderby=”date” order=”asc”]

Posted on