Posted on

Vegan kosmetika, co se skrývá za certifikáty?

Veganská kosmetika a certifikáty

Označení “vegan“ se již dávno netýká jen potravin. “Vegan“ totiž není jen změna jídelníčku, ale kompletně nový a jiný životní styl, který s sebou nese i změny na poli užívání kosmetických produktů. Veganský styl života se v posledních letech těší nebývalé oblibě a má stále více příznivců, není tedy divu, že se veganským složením výrobci často pyšní rovnou na obalech, aby potenciálním zákazníkům usnadnili orientaci v sortimentu. Co která známka ale znamená?

Co přesně znamená vegan?

Loga všech veganských certifikátů znamenají jediné – ve složení výrobku se nenachází ani jedna složka, která by měla živočišný původ. Výrobky tedy neobsahují živočišné mléko, zvířecí tuk, včelí produkty, kaviár, šnečí sliz, ani látky získávané extrakcí z kterýchkoliv částí zvířecích těl – mnoho z těchto látek se totiž dá získat i z rostlinných zdrojů, nebo nahradit látkami jinými.

Mimo to, absencí živočišných produktů ve složení se výrobek stává méně alergenním.

Zároveň také certifikát deklaruje, že výrobek nebyl v žádné ze svých výrobních fází testován na zvířatech a neobsahuje geneticky modifikované organismy, které by obsahovaly zvířecí geny.

Veganem napříč světem

Skoro by se až zdálo, že každá země má vlastní certifikát pro potvrzení vhodnosti výrobku pro vegany, nicméně všechny prokazují to samé. U nás je nejznámější známka s logem zelené slunečnice od britské organizace Vegan Society (kterou můžeme nalézt i na obalech potravin nebo oblečení), hned po ní známka V-Label, která funguje jako mezinárodní veganský a vegetariánský symbol a aktuálně je známá a používaná ve 27 zemích světa.
V Itálii se například jedná o certifikát Vegan OK, v Německu-prostě a jednoduše-Vegan.

           

 

Vegan versus vegetarián – kosmetické vydání

Valná většina lidí ví, jaký je rozdíl mezi veganem a vegetariánem když přijde na stravování – vegetarián odmítá pouze maso, kdežto vegan i ostatní výrobky živočišné produkce, tedy i vejce nebo mléčné a včelí produkty.

Pro kosmetický průmysl to znamená jediné – aby mohla značka své výrobky certifikovat jako vegan, nesmí při jejich výrobě použít nic, co by pocházelo ze živočišné produkce. Pro označení vegetarian stačí, když při výrobě produktu žádné zvíře nezemře.

V této souvislosti se můžeme setkat například se značkou Suitable for vegetarians, která je ovšem neoficiální a výrobci ji mohou pro své výrobky používat dle vlastního uvážení a svědomí.

Úskalí veganské kosmetiky

Ačkoliv se může veganská kosmetika zdát ideálním řešením pro všechno a všechny, nemusí tomu být nutně tak. Značka vegan sice možná slibuje složení bez živočišných složek, neslibuje však složení bez složek nevhodných, či dokonce škodlivých pro lidský organismus. Je tedy třeba pečlivě sledovat složení i produktů označených značkou vegan a spoléhat především na vlastní úsudek.

Které značky se tímto certifikátem pyšní?

Mezi nejznámější značky, které nesou certifikát (a možná jste o tom ani nevěděli) by se dala určitě zařadit kosmetika Lavera, Weleda , Natura Siberica nebo Purity Vision. Dále také Cosmetikabio, známá především pro své barvy na vlasy na bázi henny a své místo na slunci si vybojovaly i deodoranty od značky Ben & Anna.

Velmi obsáhlý list veganských značek můžete nalézt například zde.

Posted on