Posted on

Jak vytápět domácnost levně a ekologicky? Ušetřete peněženku i klima!

Vytápění může být ekologické i šetřit peníze

Vytápěcí systémy tiše přispívají ke klimatickým změnám. Emise vzniklé spalováním fosilních paliv v domácnostech zastupují zhruba 15 % celkových emisí skleníkových plynů. Přitom existuje řada možností „zeleného“ vytápění, se kterým prokážete planetě dobrou službu.

Typický rodinný dům s izolovaným podkrovím a moderním plynovým kotlem vyprodukuje ročně 2,75 tuny skleníkových plynů: uhlíková stopa je srovnatelná s najetím 19 tisíc kilometrů v průměrném autě.

Jak vytápět co nejefektivněji, a chránit tak vaši peněženku i životní prostředí?

S dobrým kondenzačním kotlem představuje plyn obvykle nejlevnější a nejšetrnější konvenční palivo.

Elektrické vytápění, ať už pomocí akumulačních topných těles, či přenosných elektrických krbů, se ukázalo naopak jako nejméně vhodné z hlediska výdajů i emisí CO2.

Přechodem na dodavatele zelené elektřiny uděláte jeden z nejrychlejších a nejsnadnějších kroků pro snížení uhlíkové stopy. Zelené tarify jsou navíc osvobozeny od tzv. ekologické daně.

Kotle na olej vynikají efektivitou vytápění. Ovšem ceny lehkých i těžkých topných olejů mohou velmi kolísat. Alternativy v podobě biooleje či bionafty se zatím příliš nerozšířily.

Díky finančnímu zvýhodňování obnovitelných zdrojů energií ze strany státu se takové možnosti stávají dostupné široké veřejnosti.

Co se ale „zazelenat“ ještě více a vyměnit kotel pro ústřední vytápění za jednu z ekologicky šetrných alternativ?

Tepelná čerpadla

Fungující opačně než lednička, tepelná čerpadla odebírají teplo ze země, vzduchu či vody a převádí ho na vyšší teplotní hladinu stlačením par chladiva v kompresoru. Teplotní zisk lze využít pro vytápění i ohřev teplé vody. Kvalitní systém by měl poskytovat minimálně tři jednotky tepla na jednotku elektřiny spotřebovanou tepelným čerpadlem. Přestože nejvyšší účinnosti dosahují v případě termálního či odpadního zdroje (např. datová centra), teplo se vyplatí čerpat i ze vzduchu s teplotou hluboko pod bodem mrazu. Velmi nízké provozní náklady poskytne tepelné čerpadlo typu země/voda připojené k podlahovému topení. Vytápíte-li elektřinou, zařízení může znamenat výrazně pozitivní změnu ve vašem rozpočtu.

Využití geotermální energie dokonce hodnotí odborníci jako nejšetrnější způsob vytápění domácnosti. Geotermální tepelné čerpadlo některé sice odradí vstupními náklady, ovšem investice se navrátí zpravidla do osmi let. Jedná se mimo jiné o způsob, jak podstatně zvýšit tržní hodnotu vaší nemovitosti. Jelikož trubky čerpadla pracující s energií z nitra země sahají do hloubky přes 1,5 metrů, zařízení vyžaduje spoustu prostoru: zpravidla dvojnásobek plochy domácnosti.

Tepelné čerpadlo

U čerpadel využívajících vodu se zase neobejdete bez blízkého jezera, potoku, pramene či studny.

Vzdušné tepelné čerpadlo se připevňuje na obvodové zdivo budovy. Vzhledem připomíná ventilátor klimatizační jednotky. Ačkoli potěší snadnou instalací a nižší pořizovací cenou, nedovede dosahovat tak dobrého topného faktoru jako jiné typy čerpadel. Může také odrazovat svou hlučností.

Kotle na biomasu

Šité na míru pro domácí vytápění, využívají nejčastěji rostlinnou hmotu ve formě polen, dřevěných briket (slisovaných pilin), štěpků, pilin či pelet. Na rozdíl od většiny zařízení využívající obnovitelné zdroje, jako jsou solární panely, vyžadují kotle na biomasu stále vstupní náklady. V porovnání se svými bratry na olej či plyn mají nadměrnou velikost. Pro dům střední velikosti navíc potřebuje zhruba 6 m3 skladovacího prostoru.

Vyplatí se mít kontakt na místního dodavatele, jelikož cena dovozu paliva může být vysoká. Pelety se nejvíce podepíší na vašem rozpočtu, lze je však spalovat v automatických kotlích. Nižší pořizovací cenu polen, štěpky či dřevěných briket kompenzuje nutnost pravidelné obsluhy.

Termický ohřev vody

Stejně jako fotovoltaické panely, systém využívá teplo ze slunce a vyžaduje střechu orientovanou na jihovýchod až jihozápad: ideálně na jih sklonem 25 až 38 stupňů. Potřeby jedné osoby v domácnosti pokryje zpravidla jeden metr čtvereční plochy solárních konektorů. Což je mnohem méně než u solárních panelů.

Počítejte však s prostorem pro instalaci vysokého válcového ohřívače vody se dvěma spirálami. Akumulační nádrž by měla ideálně vystačit členům domácnosti na dva dny. Termický ohřev lze kombinovat s plynovým kotlem, elektrickým topným tělesem apod. Jedná se ovšem o komplikovanější řešení, které předpokládá, že zdroj přijímá předehřátou vodu. Využíváte-li často elektrické ohřívače vody se sprchou, termický systém se vám pravděpodobně nevyplatí.

Kombinovaná výroba elektřiny a tepla (CHP)

Přestože je tzv. kogenerace pro rodinné domy stále v „plenkách“, vyvíjí se jako plnohodnotná náhrada kotlů. Kogenerační jednotky pohání plyn a při jejich činnosti vzniká elektřina jako vedlejší produkt. Proto nespadají jednoznačně mezi systémy udržitelné energie. Malé kogenerační jednotky s nízkým či středním výkonem pro domácnost vyjdou běžného občana zatím poměrně draho. Vzhledem k tomu, že CHP dovede využít přes 90 % energetického obsahu paliva, může v budoucnu jít o  silného spojence pro podporu ekologicky šetrné vytápění. Provozovatelé kogeneračních jednotek mají dnes právo na příspěvek k ceně elektřiny, který může činit až 1 800 Kč/MWh.

Základem je izolace

Zateplení domu může přinést výrazně nižší tepelné ztráty, a ve výsledku tak snížit náklady na vytápění i klimatizaci. Instalace kvalitních oken a dveří je dobrý začátek. Stěrkovou tepelnou izolací pak snadno zajistíte, aby teplo neutíkalo stěnami. Pro zateplení fasády se nabízí celá řada možností, které zpravidla vyžadují odborné provedení.

Úsporné a ekologické vytápění domu jde mnohdy ruku v ruce. Při výběru jednoho z řady dostupných systémů se vyplatí přihlédnout nejen k ceně tepelné energie, ale také k tepelné pohodě, kterou poskytne. Dobrý pocit z vybudování udržitelné domácnosti vás totiž nezahřeje věčně.

Posted on