Posted on

Stromy: znovuobjevená zbraň proti změnám klimatu

Thomas Crowther - miliarda stromů a změna klimatu

Deník The Independent zveřejnil závěry studie zaměřené na boj proti klimatickým změnám. Ta se zaměřila na účinek jednotlivých opatření, kterými lze bojovat s negativními ekologickými vlivy, a její výsledky jsou nečekané: tým Thomase Crowthera dospěl k závěru, že nejúčinnějším opatřením, jež může lidstvo v boji proti klimatickým změnám podniknout je výsadba nových stromů. Konkrétně jich potřebujeme zasázet 1,2 bilionu, což je počet, při němž stromy zvládnou spotřebovat při fotosyntéze větší množství oxidu uhličitého, než lidé vyprodukují za 1 rok. Dokázaly by dokonce očistit Zemi od nánosů C02 i z let minulých. Neuvěřitelné, že? 

Muž, který počítal stromy

Thomas Crowther, vedoucí výzkumného týmu, je světoznámým ekologem. A také první člověk, kterému se podařilo zjistit celkový počet stromů na naší planetě. Celková rozloha zalesněných území na planetě byla sice známa, ale nikdo nedokázal říci, kolik přesně jedinců tuto plochu tvoří. Zapálený ekolog vycítil příležitost a začal pracovat na rozsáhlém projektu, který by umožnil celkový počet stromů spočítat. A to se mu podařilo: početný tým došel k výslednému součtu 3 biliony 40 miliard kusů.

Na výsledku sčítání pak vystavil další projekt, který se zabýval snižováním emisí C02, a spočítal, že tyto 3 biliony stromů dokáží ročně zachytit 400 gigatun oxidu uhličitého. Na základě porovnání s množstvím současných emisí vypouštěných do ovzduší zjistil, že když navýšíme současné stavy o 1,2 bilionu stromů (tedy o něco více než 1/3), máme šanci zvrátit neblahé důsledky skleníkového efektu a očistit životní prostředí od škodlivých emisí z minulosti. Mohli bychom tak zastavit, anebo minimálně zbrzdit globální oteplování.

Zasaď strom…

Sázet by se mělo po celé planetě. Primárním cílem je obnova tropických pralesů. Důležité je však i zalesnění betonem zatížených krajin měst v mírném podnebním pásu. Výsadbou se zabývá sdružení podobně smýšlejících lidí s názvem Million Tree Initiative vedené jedním z Crowtherových přítel. Za dobu jeho působení se podařilo vysadit 15 milionů stromů, a ve svých aktivitách nadále pokračuje.

K iniciativě Million Tree se připojila i velká města jako New York, Londýn, Šanghaj nebo italský Milán. S výsadbou začala nejnověji i Austrálie. Po letošní vlně extrémních veder a sucha se její představitelé rozhodli vysázet na svém území  1 miliardu nových stromů. Má se tak stát do roku 2050.

Thomas Crowther a jeho spolupracovníci tak načrtli nový směr v ochraně přírody. Navrhovaný způsob je nejen účinnější než individuální aktivity (omezování odpadů, snižování spotřeby masa), ale i politicky lépe uchopitelný než třeba změna energetické koncepce (např. výstavba větrných elektráren). Doufejme, že se tento krok ukáže jako dlouhodobě udržitelný a politická vůle k jeho prosazování se neztratí.

[product_category category=“Oblečení a móda“ per_page=“3″ columns=“3″ orderby=”date” order=”asc”]

Posted on