Posted on

Recenze: Biologický čistič odpadů Yellow&Blue

Biologický čistič odpadů Yellow&Blue (recenze)

Předně, česká značka Tierra Verde je můj oblíbenec! Mám ráda nejenom jejich prostředek na ruční mytí nádobí, ale i celou filosofii a přístup téhle zodpovědné firmy. Proto jsem se rozhodla otestovat i jejich čistič odpadů.

Moje umyvadlo a já

Odpady v mém bytě zlobí pravidelně! Je třeba je „protáhnout“ několikrát do roka, takže zkušenosti by byly. Dlouhodobě jsem ale typická „krtkařka“. Když už plné umyvadlo odtéká rychlostí plže a voda je v něm vidět ještě 10 vteřin po vypnutí kohoutku, zpravidla s nadšením sáhnu po agresivním Krtkovi, za chvíli je vymalováno a já s úlevou opouštím koupelnu!

V rámci záchvěvů zero waste jsem ale zkoušela už i jiné metody – hlavně sůl nebo sodu. Na chemického agresora z drogerie to sice nemá, ale je fakt, že pokud člověk nenechá situaci zajít moc daleko, i tyhle zero waste vychytávky ve stylu „rady našich babiček“  mají viditelný efekt.

Čistič odpadů Yellow&Blue? Chybí tomu grády

Jak popsat hlavní dojem. Asi zhruba taklhe – kdo deset let jezdil v BMW, anebo alespoň nan Babetě, těžko pak s nadšením přesedne na koloběžku, hlavně ve chvílích, kdy si nechce užívat pomalou jízdu, ale potřebuje se hlavně efektivně dobrat k cíli.

Pokud jste, stejně jako já, zvyklí čistit odpady pět minut, a to zpravidla až ve chvíli, kdy zjistíte akutní problém, tenhle produkt vás asi zklame. Proč?

Je to pomalé

…což člověk zjistí už z návodu, ale zkoušení v praxi ho jenom utvrdí, že by to přece mohlo být mnohem, mnohem rychlejší! Nejdřív si totiž přípravek chystáte (rozpouštíte ve vodě), až po 45 minutách ho aplikujete,  a poté byste ho měli ještě nechat v klidu působit, ideálně přes noc, tj. řadu hodin umyvadlo vůbec nepoužívat.

Pokud máte s odpady výraznější problémy, jste hodně rozlítaní a nemáte čas zabývat se odpadem hodinu v kuse a pak ještě několik hodin chodit kolem umyvadla obloukem, je tenhle postup dost nepraktický a poměrně únavný.

Je to jemné a chybí „wow“ efekt viditelného zlepšení

Zřejmě i proto, jak je samotné působení přípravku zdlouhavé (tj. několik hodin), je poměrně těžké si výrazného efektu všimnout. I když samozřejmě věřím, že nějaké pozitivní změny uvnitř trubek skutečně nastaly. K účinkům klasického Krtka (a podobných přípravků) má ale tenhle kolega dost daleko. Kde se krtek vřítí na scénu, během pár vteřin vyvolá erupci špíny a bublin a protáhne ucpaný odpad naprosto dokonale, tam tenhle konkurent procupitá celkem zcela neslyšně, nepozorovaně a ještě ho u toho musíte půl dne vodit za ručičku.

Pokud jste akční, trávíte doma půl hodiny ráno před prací a pak dvacet minut večer před usnutím a umyvadlo, které se vám ucpe každý měsíc, potřebujete vyčistit prostě OKAMŽITĚ, protože za 20 minut dorazí návštěva, tohle pro vás cesta určitě nebude.

Čistič odpadů od Yellow&Blue je vhodný spíš pro pravidelnou prevenci v rukou spořádaných zenových mistrů, kteří si každý měsíc se železnou pravidelností vzpomenou na to, že nejen zrcadlo vlastní mysli, ale i umyvadlo je třeba pravidelně zbavovat nečistot. Prostě pro jistotu, abyste jednou nelitovali… Ale upřímně, kdo z nás nemá občas problém zařadit si do diáře i banálnější a důležitější rutiny?

Někdy ale ani pravidelnost nestačí – i sám výrobce doporučuje kombinovat užívání svého čističe s dalšími preventivními postupy, tj. nevylévat do odpadu vodu se zbytky jídla, v koupelně zabránit vnikání vlasů do odpadu a podobně.

Když to shrneme, eko to sice je, ale bude vás to stát značnou trpělivost a účinek aby pohledal.

Chcete to eko? Zkuste raději zero waste tipy pro čištění odpadu

Pokud se nechcete vydávat cestou osvědčené, ale agresivní a nešetrné chemie, doporučujeme jako eko variantu spíš některé osvědčené zero waste návody. Mně i jedlá soda nebo obyčejná kuchyňská sůl zafungovaly lépe. Takže jak na to?

SŮL pro méně ucpaný odpad:

  1. Smíchejte půl hrnku kuchyňské soli a čtyři litry horké vody
  2. Nalijte do odpadu.

JEDLÁ SODA pro více ucpaný odpad:

  1. Nasypte do odpadu půl hrnku jedlé sody.
  2. Poté do odpadu se sodou nalijte půl hrnku octa.
  3. Otevřete okno
  4. Po 15 minutách prolijte odpad horkou vodou.

[mc4wp_form id=“32255″]

Posted on