Posted on

Organická vs. konvenční bavlna: co říkají čísla?

Organická vs. konvenční bavlna

Organická bavlna zažívá v posledních letech boom. Je totiž tím „nejzdravějším“ materiálem, který na sebe můžete obléct. A navíc je šetrná k životnímu prostředí. Zjistěte, v čem všem vyniká nad svou kolegyní – klasickou bavlnou.

Krátký exkurz do historie

Bavlnu zná lidstvo jako vlastní boty. Už před 6 tisíci lety z ní šili v Indii, a postupně zaplavila celý svět. Není divu: je jemná a příjemná na omak, velice pevná a poddajná, účinně saje pot, a navíc vydrží mnoho praní.

Tato všestranně využitelná látka do Evropy zavítala na konci středověku a o století později už obsadila 80 % trhu textilních materiálů. I když ji dnes částečně vytlačily syntetické materiály, ve světě odívání a lůžkovin má stále své nezastupitelné místo. Pokud byste ze sebe sundali všechno oblečení s obsahem bavlny, mohli byste jít na nuda pláž.

Konvenční pěstování? Pesticidy, pesticidy, pesticidy…

Dopad bavlny na přírodu je bohužel značný. Výrobci chtějí především vyrobit co nejvíc a je jim často jedno, jak moc při tom ničí ekosystém či zdraví zaměstnanců. Zejména v Asii musí na plantážích pracovat i děti, které si o ochranných pracovních pomůckách mohou nechat jen zdát. Což je špatně, protože kromě vody se bavlníkové plantáže kropí ve velkém pesticidy. Na výrobu jednoho trička se použije asi půl kila pesticidů a syntetických hnojiv. Výsledný produkt pak obsahuje zpravidla více než 40 % těchto chemikálií. To není pro vaši pokožku zrovna to nejlepší. Obzvlášť když většina z těchto pesticidů jsou karcinogeny! Největší riziko představují pro těhotné ženy, u kterých mohou vyvolat potrat nebo zapříčinit defekty a nemoci (např. astma) miminka. Mimochodem, když jsme už ženských věcí, pesticidy z pěstování bavlny byly vysledovány i v tamponech.

Jestli velcí farmáři něčím nešetří, je to právě chemie. Bavlníky ve světě zabírají sice jen 3 % obdělávané půdy, ale používá se na ně až 23 % vyrobených pesticidů, kupa umělých hnojiv a škodlivých defoliantů. Suma sumárum, výroba bavlny se podílí až z 20 % na celkovém průmyslovém znečištění. Zároveň produkuje tučné dávky oxidu uhličitého a přispívá tak k neblaze proslulým změnám klimatu.

Organická versus konvenční bavlna

Podmínky v bavlněném průmyslu jsou otřesné. Farmáři z rozvinutých zemí pracují od nevidím do nevidím. Přitom mají sotva na uživení. Modernizace je zde sprosté slovo: až 80 % farmářů z Indie stále využívá k orání býky. Někteří situaci řeší stylem „zkousni to“ a zemřou na přepracování. Jiní skončí se životem dobrovolně – v Indii průměrně 44 farmářů každý den! Zatímco čtete tento článek, zemřel minimálně jeden.

Dělníci v továrnách na zpracování bavlny zase musí čichat škodlivé výpary. Proto v bavlnářském průmyslu platí: čím je výsledný produkt levnější, tím je vyšší šance, že cenu zaplatil někdo jiný…

Bavlníky jsou pořádně náročné rostliny, které „žerou“ spoustu tepla i vody – mnohem více, než kterákoli jiná plodina. Přitom dnes statisticky 1 z 10 osob nemá přístup k pitné vodě a s rostoucí populací žíznivých přibývá. Současně se 2,4 miliardy lidí dostanou k čisté vodě jen omezeně a v důsledku toho spousta z nich umírá – především malé děti na dehydrataci. Můžete jim pomoci: třeba hloubit studny ve vašem tričku z bavlny, jehož výroba spotřebovala 2,700 litrů vody. Nebo kupovat produkty z ekologicky šetrné organické bavlny.

Řešení? Organická bavlna

Bavlna pěstovaná běžným způsobem škodí lidem i životnímu prostředí. Chytré hlavy naštěstí vymyslely ochranné známky Fair Trade a Bio. Díky nim máte záruku, že pěstování, sklizeň i výroba bavlny probíhá v lidských podmínkách a bez využití zmiňovaných „sajrajtů“. Při výrobě organické bavlny (bio bavlny) vzniká až o 46 % méně oxidu uhličitého (CO2) než u běžného typu bavlny. Navíc neobsahuje žádné rakovinotvorné, alergenní či toxické látky. A to nejlepší? Je tak jemná, že si ji na první dotek zamilujete.

Jak v obchodě spolehlivě zjistíte, zda je produkt z této revoluční biobavlny? Kromě značek Fair Trade či Bio bývá označen standardem GOTS (Global Organic Textile Standard), nebo prostě nápisem „organický“ (případně „přeměněný organický“).

Přírodně šetrná výroba organické bavlny bohužel ještě nezaručuje, že produkt nešily mladé bangladéšské dívky za otrockou mzdu. Pokud vám není lhostejné, kdo a v jakých podmínkách pro vás tričko dělal, ověřte si, že je výrobce členem Světové fairtradové organizace nebo nadace Fair Wear Foundation (FWF). Produkty z biobavlny naleznete například v řetězcích Nike, Zara, Marks&Spencer či H&M.

Bio bavlna se poslední dobou stala oblíbenou stejně jako bio celkově. Už ve 22 zemích běží její výroba na plné obrátky a poptávka po ní stále roste. Zájem kupujících podporuje nejenom životní prostředí, ale i život farmářů pěstujících tuto bavlnu a její zpracovatele. Lidé si začínají uvědomovat, jak je běžný bavlněný průmysl neférový vůči přírodě i vůči pracovníkům.

Sundejte ze sebe všechno oblečení z bavlny a můžete vyrazit na nuda pláž. Z bavlny se dnes vyrábí totiž téměř všechno – a nejen oblečení. Pokud tedy při nákupu oblečení sáhnete příště po biobavlně namísto té konvenční, určitě nesáhnete vedle. Naopak!

[mc4wp_form id=“32255″]

Kam dál?

[product_category category=“Dámské oblečení“ per_page=“3″ columns=“3″ orderby=”date” order=”asc”]

Posted on