Posted on

Objevte tajemství upcyklace: 3 kreativní tipy

Upcyklace - nástroje pro tvoření

Ne všechny staré způsoby a zvyklosti bychom měli zahazovat. Některé z nich nám můžou posloužit jako inspirace při snaze o zmenšování našeho dopadu na životní prostředí. Vyznavači zero-waste to moc dobře ví, a proto si jejich principy vzali za své. A upcyklace je jeden z nich.

Jak už to tak bývá, upcyklace (nebo také upcycling) je jenom nový a vzletný název pro něco, co znaly už generace před námi. Pamatujete si zásadu 5R z našeho článku o zero-waste? Upcyklace se skrývá pod třetí zásadou reuse neboli zužitkuj, která nás nabádá k opakovanému užívání věcí. A ve chvíli, kdy nám věc doslouží, tak ji přeměnit – upcyklovat – na nový kousek, který dále využijeme.

A to je přesně to, co dělali i naše (pra)babičky a (pra)dědečkové, kteří byli neuvěřitelně vynalézaví v dobách nedostatku a všechno využili do posledního šroubku a nitě. Jenom je k tomu tehdy vedly úplně jiné důvody.

Upcyklace není recyklace

Někdy se stává, že lidé zaměňují pojmy a mezi upcyklaci a recyklaci dávají rovnítko. Přitom ale obě fungují na jiném principu. Zatímco recyklace využívá odpady k výrobě nových produktů, upcyklace bere už jednou vyrobený produkt a vdechuje mu nový život. Pracuje tedy s materiálem dříve, než se stane odpadem. A o to je její princip cennější.

Kreativitě se meze nekladou

Přestože se upcyklace nejčastěji spojuje s tématem oblečení a šití, není to její jediné využití. Týká se všeho, od renovace vysloužilého nábytku přes patchwork po hračky. Je pouze na vás, jak to uchopíte a co zrovna v domácnosti potřebujete. Samozřejmě s ohledem na vaše dovednosti a vybavení, protože ne každý má doma například tavnou pistoli nebo zdatně vládne šicím strojem.

A kde brát inspiraci? Je to jednoduché: internet je nekonečná studnice nápadů. Stránky jako Pinterest, Upcycling.cz nebo Youtube vám poskytnou návody a inspiraci do začátku. A časem si v tom najdete to své. Pro radu můžete také zajít za staršími rodu, kteří se s vámi o své zkušenosti určitě rádi podělí, a případně je i zapojit do procesu. Spojíte tak příjemné s užitečným a užijete si cenné chvíle s rodinou.

A ještě než se ponoříte do hlubin internetu, máme i my pro vás celkem 3 tipy na upcyklaci, včetně odkazů. Necháte se inspirovat?

  • Hrátky s krabicemi: Koronavirus způsobil explozi nakupování po internetu a tím také příval krabic do našich domácností. Ještě než je vyhodíte do kontejneru na kartony, zkuste je přeměnit na něco užitečného. Nebudete věřit, co všechno se dá z krabice udělat! Stačí vám nůž a lepenka, abyste si vyrobili skřínku na šminky, organizér do šuplíku nebo box na časopisy. A jak na to? Spoustu šikovných nápadů a postupů skrývá toto video od 5-Minute Crafts.
  • Hračky pro psy: I roztrhané či flekaté oblečení má další využití. Netknuté kusy můžete vystříhat a použít na patchwork a ze zbytku vyrobit svému mazlíčkovi hračky. Nejjednodušší je přetahovadlo, kdy z dvou druhů látek vystřihnete celkem čtyři dlouhé pruhy, svážete k sobě a postupně upletete pevný čtvercový copánek. Přesný postup a další nápady na DIY hračky najdete na blogu Demeven.
  • Renovace nábytku: Upcyklačním rájem jsou různé bazary a blešáky, kde můžete objevit spoustu pokladů, kterým stačí trochu péče, aby se proměnily v originální a jedinečný kousek. Podobně na tom je i vyhozený nábytek u kontejnerů, který ale není pro každého – což naprosto chápeme. Vystačíte si i s bazarem nebo kouskem z půdy.

Jak přesně kousek přetvoříte, to je čistě na vás. Něčemu stačí jenom nový nátěr, další si zaslouží kompletní renovaci. Inspiraci můžete najít například v tomhle videu, kde si vzali do parády starý stolek, nebo v tomto, které nabízí i články s přesnými postupy.

(autorka: Jana Langová)

Posted on