Posted on

10 pozitivních knih o udržitelnosti, které si musíte přečíst

Knihy o udržitelnosti – občas trochu depka, ale určitě to tak nemusí být vždycky. Máme pro vás výběr tipů, které zaujaly nás. Něco z toho nás vyloženě nadchlo! Knihy autorské dvojice William McDonough & Michael Braungart hlavně svým optimismem. Něco svým humorem a něco praktičností.

Náš top 10 výběr eko knížek, které vám i planetě zaručeně prospěje, aniž by ve vás zanechalo depresi:

1) The Upcycle: Beyond Sustainability, Designing for Abundance

William McDonough & Michael Braungart

The Upcycle je volné pokračování Cradle to Cradle (viz níže) od stejných autorů. Další díl „bible cirkulární ekonomiky“, inteligentního designu a udržitelnosti. Intenzivní čtení plné konkrétních příkladů z praxe a nápadů, jak všechno možné dělat (zejména designovat a vymýšlet) lépe, podnítí vaši imaginaci. Pasáž o motýlím domě vám způsobí husinu! Jestli si chcete o udržitelnosti přečíst něco pozitivního, chytrého a nesoucího naději, tohle by mohla být ideální volba číslo jedna. Doporučujeme. Silně příjemné čtení!

Detail knihy

2) Cradle to Cradle

William McDonough & Michael Braungart

Cradle to Cradle („od kolébky ke kolébce“) je prvním dílem výše zmíněných autorů na téma cirkulární ekonomiky (resp. chytré verze udržitelnosti), které vám, pokud jste tuto problematiku zatím moc nezkoumali, otevře oči pro zcela nové vnímání světa (výroby, designu, ekologie..) Autorská dvojice ve složení architekt a designér vám zde kromě své teorie designu „od kolébky ke kolébce“ představí i řadu konkrétních možností, jak konstruovat svět kolem nás. Cirkulární ekonomika je naše budoucnost, ta lepší. A Cradle to Cradle vás pro ni nadchne.

Detail knihy

3) Domácnost bez odpadu

Bea Johnson

Pojem zero waste už je v našich myslích zpravidla hluboce zarytý. Určitě jste se zero-waste už i experimentovali. Ale četli už jste Domácnost bez odpadu? Víte, jak si vyrobit řasenku? A co i Bea Johnson radši vzdala? Aneb „must-have“ praktická příručka pro každou moderní domácnost.

Detail knihy

4) Diet for a Hot Planet: The Climate Crisis at the End of Your Fork

Anna Lappe

Viděli jste dokument Cowspiracy? Tak tahle knížka na něj navazuje. Eko-revoluce nemusí být nic složitého, jedna z jejích hlavních složek začíná na konci vaší vidličky!

Detail Knihy

5) Wear No Evil: How to Change the World with Your Wardrobe

Greta Eagan

Díky Bee Johnson už víte, jak bydlet a žít, díky Anně Lappe už víte, jak jíst, a Greta Eagan vás naučí, jak se oblékat.

Detail knihy

6) This Changes Everything

Naomi Klein

Naomi Klein je kultovní autorka, kterou netřeba představovat. Její čtení se sice lehce vymyká z výčtu knih pozitivních, ale určitě je super od ní něco znát. Je konstruktivní a aktivistická. Pokud tápete, s knihou „Tohle mění všechno“ nemůžete šlápnout vedle.

Detail knihy

7) Zodpovědná firma

Yvon Chouinard a Vincent Stanley

Některé firmy to s udržitelností myslí setsakramentsky vážně. A které jiné by to měly být, než ty založené horolezci a surfaři. V tomhle případě je řeč o firmě Patagonia – nahlédněte jim do kuchyně. A zamilujte se!

Detail knihy

8) Biomimicry: Innovation Inspired by Nature

Janine M. Benyus

Kniha Biomimicry je poměrně stará, ale pořád dobrá! Řadě žebříčků knih o udržitelnosti vévodí na prvním místě, takže v oboru je to prakticky něco jako slabikář.

Detail knihy

9) Sustainability: A Love Story

Nicole Walker

Ze stavu životního prostředí vám je možná často spíš do breku, ale Sustainability: A Love Story vám ukáže, jak se lze s tématem udržitelnosti popasovat s nadhledem.

Detail knihy

10) Beautiful and Abundant: Building the World We Want

Bryan Welch

Rozsekněte environmentální temnotu své mysli vedví a pojďte si společně představovat lepší svět, který je možný!

Detail knihy

Posted on