Posted on

Kam s tím? Jak se udržitelně zbavit věcí, které už nechcete

Swap , darování věcí, které už nechceme. Udržitelně

Přichází období, kdy naše šatníky, skříně a komory prolétne hurikán jarních úklidů a my budeme řešit otázku, kam s nepotřenými a přebytečnými věci, které se v průběhu minulého období nashromáždily v našich domácnostech. Po důkladném úklidu a třídění obvykle musíme vyřešit otázku, kam s věcmi, které už nechceme. Jistě, lze je prostě sbalit do pytle na odpadky a odnést do kontejneru na směsný odpad, ale všichni tušíme, že z pohledu životního prostředí není toto řešení optimální. Právě proto jsme se rozhodli hledat i jiné možnosti, jak s vytříděnými věcmi naložit. Zajímají vás? 

Dejte věcem druhou šanci

Nejlepší možností je najít pro nadbytečné předměty jiné uplatnění. Dát jim možnost dále sloužit – je jedno jestli je darujete, prodáte nebo tzv. „swapnete“. Důležité je, že nebudou vyhozeny, někdo je dále využije a jejich životnost tak bude prodloužena na maximum. A jak na to?

Prodejte to

Využijte některý z inzertních portálů (Vinted.cz, Sbazar.cz, inzerce na Facebooku…) a najděte pro nadbytečné věci nového majitele. Spokojení budete oba – vy si o něco vylepšíte rozpočet a někdo jiný ušetří na pořizovací ceně.

Darujte to

I tady lze využít inzerci, jen namísto cen uveďte, že věc je k dispozici za odvoz. Nebo můžete věc darovat přes místní faru, azylový dům anebo třeba prostřednictvím organizací jako Dobrotety či Nábytková banka, které ji předají potřebným. Nadbytečné oblečení je možné uložit i do sběrných kontejnerů na podporu organizací jako Klokánek nebo Červený kříž. Mnohá větší města mají dobročinné bazárky a second handy. Nebo se porozhlédněte po Facebooku, kde najdete řadu zero waste či swapovacích stránek a skupin. Z těch známějších lze zmínit Zerowaste kolotoč nebo Free Swap. Možná se podivíte, co všechno tam nakonec úspěšně udáte.

Vyměňte to (už jste zkoušeli swap?)

Věci nemusíte jenom rozdávat nebo prodávat, můžete je i vyměnit! K tomu skvěle poslouží nová platforma, která se jmenuje swapování (z anglického slova swap – vyměnit, prohodit). Je to velmi oblíbený způsob recyklace starých i získávání nových věcí, který jeho vyznavači milují i kvůli možnosti sociálního vyžití. Na swapu potkáte nové lidi, kteří mohou mít podobné hodnoty či zájmy a kromě toho nikdy nevíte, jakými kousky ze své nabídky vás protistrana překvapí. Už jste nějaký swap vyzkoušeli?

Ideální místo pro vyhledání swapovacích akcí či skupin je opět Facebook. Obvykle se swapovací skupiny sdružují podle lokalit, tak aby bylo možné vyměňovat věci osobně. Celostátně působí již zmíněný Zero Waste kolotoč.

Ve větších městech bývají vyhlašovány vyměňovací akce, kam můžete přivést věci, které vám přebývají a na oplátku si odnést ty, které se vám hodí. Akce jsou buď pořádány centrálně – vy někam věci odevzdáte věci a vyberete si jiné, nebo individuálně – ve vyhlášeném termínu se zájemci sejdou v parku a na obchodech se domluví každý zvlášť.

Je to rozbité? Oprava je také řešením.

Chcete nějaký předmět vyhodit jen proto, že je rozbitý? Zvažte možnost opravy. Ač to není dnes zvykem, mnohé rozbité věci zachrání banální oprava za pár korun.

Samozřejmě, tuto možnost vám asi nenabídne žádný z velkých prodejců. Pro ně je vždycky výhodnější, když si koupíte předmět nový. Ale menší opravny a šikovní živnostníci dokáží často zázraky. Pomocnou ruku v hledání servisu vám může podat třeba webová stránka www.opravarna.cz. Třeba se vám jeho prostřednictvím podaří uspořit nemalou částku v rodinném rozpočtu a omezíte množství odpadu.

Kontejner je až poslední možnost, vyhazujte správně!

Když už věc nebo přístroj vyhazujete, je dobré nejít cestou nejmenšího odporu a vyhodit jej do černého kontejneru před domem, ale odevzdat věc k recyklaci. Recyklace umožní využít část odpadu k dalšímu zpracování, ušetříte tak zdroje a cenné suroviny a zabráníte plýtvání.

Správnou recyklaci zajistíte buď uložením do příslušného kontejneru určeného pro sběr tříděného odpadu či odevzdáním věci na sběrný dvůr.

Malý tip návdavkem: elektroodpad vám odvezou zdarma

V případě elektroodpadu, zajišťují jeho sběr velcí prodejci elektra nebo specializované společnosti, s nimiž lze domluvit odvoz zdarma přímo z místa vašeho bydliště (např. https://www.rema.cloud/).

Na závěr zbývá jen zmínit jeden ze základních principů udržitelného životního stylu: nekupujte nic, co nevyužijete. Věřte, že díky této zásadě budou vaše jarní úklidy čím dál víc jednodušší a rychlejší.

[mc4wp_form id=“32255″]

Posted on