Posted on

11 tipů jak snížit svou uhlíkovou stopu

Jak snížit svou uhlíkovou stopu

My, klima a životní styl: jak můžete klimatu ulehčit i Vy? Přinášíme vám několik základních triků, jak můžete svou svoji uhlíkovou stopu účinně snížit, a to s minimem vynaložených nákladů a úsilí.

Už jste si svou uhlíkovou stopu někdy změřili? Udělejte to!

Velmi oblíbeným způsobem, jak zjistit, jak velký dopad váš životní styl na životní prostředí má, je změřit si tzv. uhlíkovou stopu. Neboli spočítat si, jak velký dopad má naše činnost na tvorbu skleníkových plynů. Počítá se v kilogramech ekvivalentu CO2 vyprodukovaného za rok. Změřit si ji můžete např. zde.

Cílem každého člověka by samozřejmě měla být taková uhlíková stopa, jakou planeta při stávajícím počtu lidí na Zemi unese. Udržitelná  uhlíková stopa na osobu je v současné době zhruba 3 tuny CO2 ročně. Věština lidí v našich zeměpisných šířkách ale tento limit překračuje, a to často i několikanásobně. Pro ilustraci uvedeme pár čísel z oblastí, které jsou nejproblematičtější:

  • pravidelné jízdy autem mohou přidat k vaší roční uhlíkové stopě i 2,5 tuny CO2
  • jeden zpáteční let přes Atlantik bude mít na svědomí další 1,6 tuny CO2
  • konzumace masa přihodí 0,8 tuny CO2

11 tipů pro život, který klima unese

Nejen z výše uvedených čísel vyplývá následující výčet tipů, jak svou ekostopu významně zkrotit:

1) Vyhýbejte se létání.

Aneb (jak říká i cestovatel Ladislav Zibura) „nejhorší jsou eurovíkendy“. Letecká doprava je jeden z nejintenzivnějších producentů skleníkových plynů na světě v přepočtu na kilometr. Udává se, že za jeden transatlantický let průměrné letadlo spotřebuje 60 tisíc litrů paliva. To odpovídá množství, které průměrný automobil spotřebuje při najetí více než 1 milionu kilometrů. Produkce CO2 představuje při takovém letu 140 tun, spalováním leteckého paliva (kerosinu) se ale do atmosféry uvolňují i další jedovaté plyny, např. oxidy dusíku. O letadlech se říká například i to, že jeden let letadlem je jako netřídit celý život odpad.

2) Omezte jízdy autem. Radši kolo!

Přestože v přepočtu na kilometr nepředstavují auta v porovnání s leteckou dopravou takové drama, při najetí 10.000 km už vám to hodí více než 1 tunu CO2. V úhrnu tak u řady lidí představuje denní jízda autem větší klimatickou zátěž než jedna dovolená ve Španělsku za deset let. Na rozdíl od letecké přepravy máme ale v tomto případě po ruce často poměrně dostupné alternativy: hromadná doprava, jízda na kole nebo i pěšky mohou být mnohdy nejen příjemnější, ale i levnější alternativou. Kromě toho se dá i lépe plánovat – například plně vytížené auto je lepší než jeden tzv. „jednoválec“ (jak Erazim Kohák označuje „auto, ve kterém se válí jeden člověk“). Mimo to si svou cestu razí v poslední době třeba spolujízda (kdo by neznal BlaBlaCar)… Nový otazníkem v této mozaice se stávají elektromobily. Ty sice mohou ušetřit energii během provozu, ta se ale (v České republice) často vyrábí stále z fosilních paliv a co elektromobil ušetří v provozu, nažene během procesu výroby. Dle údajů výrobce TPCA s sebou výroba elektromobilu nese zhruba o 70% větší mise CO2 než výroba benzínových modelů. Mnoho typů emisí oba typy vozů sdílí – např. velké množství prachu vznikajícího při opotřebení pneumatik.

3) Snižte spotřebu živočišných produktů, zejména potravin.

Taky máte máslo na hlavě? „Jako pan Vorel?“ Dle údajů ekologů snižuje rostlinná strava uhlíkovou stopu jednotlivce až o 25%. Největší zátěž představuje v přepočtu na kilogram masa chov skopového dobytka (ovcí) a hned druhé místo obsadil chov skotu, tedy konzumace hovězího masa a mléčných výrobků. Z „obliga“ ale nejsou v tomto směru ani vegetariáni – máslo a sýry mají větší uhlíkovou stopu než třeba vepřové maso. Pokud se stanete veganem, množství vámi produkovaného CO2, klesne zhruba na ½. Více o udržitelném jídelníčku píšeme zde.

4) Kupujte lokální zboží a lokální potraviny.

Pokud se zamyslíme nad uhlíkovou stopou dopravy, je logické, že se promítá do všech logistických toků na planetě. Nákupem na první pohled ekologických výrobků, které na náš trh putovaly přes půlku planety, přírodě příliš nepomáháme. Je fajn být vegan, ale pokud většina vašeho jídelníčku stojí na avokádu, tropických plodech anebo využíváte zboží denní spotřeby z čínské produkce nakoupené na AliExpresu, není to nikterak optimální řešení. Naopak místní produkce, lokální výrobky či farmářské trhy představují dobrou alternativu.

5) Spotřeba elektřiny.

Jedním ze skrytých zdrojů produkce skleníkových plynů jsou elektrárny, zejména ty uhelné. Na trhu se sice objevují dodavatelé energií, jež mají prodejní strategii postavenou na tom, že jejich elektřina je tzv. zelená. Většina této zelené elektřiny (cca 75%) má ale svůj původ ve spalování biomasy, rozuměj řepky. Pěstovat na obrovských lánech plodinu, která nadměrně vyčerpává hospodářskou půdu, zabíjí vysokou zvěř a ve finále nám slouží jen k tomu, abychom ji přidali do paliv anebo spálili na výrobu elektřiny dává z pohledu životního prostředí jen o něco větší smysl, než spalování uhlí. Mnohem lepší řešení je prostě omezit spotřebu elektřiny – vyměňte žárovky za úsporná LED osvětlení, kupujte přístroje s nízkou spotřebou, nenechávejte spotřebiče ve stand-by režimu a konvici si plňte vždy jen takovým množstvím vody, ze kterého si skutečně uděláte čaj. Snížení spotřeby se kromě klimatu projeví i ve vaší peněžence.

Skvělé tipy a vychytávky…

…díky kterým může každý doma zdarma nebo za pár korun:

Možná vás napadne, že se to snadno řekne, ale hůř udělá. Překvapím vás, mnoho opatření je v tomto ohledu naprosto jednoduchých. Svého času jsem pracovala ve velkém výrobním závodě. Několik měsíců jsme spolu s vedoucím údržby strávili studiemi a propočty, kde nejvíce ušetřit na energiích, a došli k překvapivému zjištění: Nejvíce elektřiny ušetříme, pokud zajistíme, že lidé po sobě budou všude zhasínat, budou vypínat počítače, když od nich odcházejí na delší dobu, a vytahovat nepoužívané přístroje a nabíječky ze zásuvky. Ač se to nezdá, tato nenápadná spotřeba může být v celkovém objemu dosti vysoká.

Co udělat pro úsporu elektřiny dále?

  • Vyměňte klasické žárovky za úsporné LED osvětlení, jeho spotřeba je při stejné intenzitě osvětlení 5x – 6x menší než u žárovky, navíc má až 15x delší životnost.
  • Kupujte jen energeticky úsporné spotřebiče.
  • Perte prádlo na nejnižší možnou teplotu, ždímejte na nižší otáčky.
  • Pokud je to možné, sušte prádlo volně pověšené, omezte používání sušičky. A jestli se bez sušičky neobejdete, nekupujte kombinované přístroje (pračka se sušičkou), ty mají až o 15% větší spotřebu než přístroje samostatně stojící.
  • Lednici mějte v nejchladnějším místě v kuchyni, nastavte její teplotu na +5o Nadměrné snížení teploty chlazení zvyšuje spotřebu (při +3 oC je spotřeba cca o 15% vyšší než při doporučených +5oC).
  • Při ohřívání vody v bojleru nebo průtokovým ohřívačem nenastavujte zbytečně vysoké teploty. U Bojleru je optimum 50oC, u průtokového ohřívače teplota sprchování. Je to ekonomičtější než vodu nahřívat na vysoké teploty a pak ji ve vodovodní baterii ředit pomocí studené vody na únosnou teplotu.
  • Myčku nádobí plně vytěžujte, používejte úsporný program (jeho účinnost zajistíte použitím účinných prostředků do myčky nádobí, ale taky třeba jen tím, že nečistoty na nádobí nenecháte zbytečně zaschnout).

6) Snažte se žít co nejvíce zero-waste.

Tedy bez odpadu. Návody, jak na to, najdete v našich dalších článcích. Obecně platí, že planetě můžeme ulehčit, pokud nebudeme kupovat věci ve zbytečných obalech, budeme se snažit nakupovat do obalů vlastních anebo alespoň recyklovatelných. Nejrozumnějším řešením je nepodléhat konzumu a naučit se zbytečné věci nekupovat vůbec. Takže sáčky na ovoce a plátěnku do kabelky a googlovat nejbližší obchod „bez obalu“.

7) Rada na hraně etiky? Uvažte, kolik mít dětí.

Skalní příznivci zero waste a další minimalisté – ačkoliv to mnohým může připadat nepochopitelné – v rámci snahy minimalizovat svoje dopady na životní prostředí omezují i počet dětí, které mají. Číselnou logiku to má – dopad každého počatého dítěte na životní prostředí se vyčísluje zhruba na 60 tun CO2. Ve srovnání s interkontinentálním letem či jízdou autem je to obrovské číslo, které se s počtem dětí ještě násobí. Počet dětí je ovšem poměrně citlivé a kontroverzní téma a ne každý je ochoten zajít ve svých úvahách tak daleko. Pro některé bude určitě velkou výzvou prozatím i řada z předchozích bodů. Jak ale varuje IPCC (mezivládní panel pro změny klimatu, OSN či další instituce), abychom mohli změnám klimatu čelit, změna životního stylu dosavadním blahobytem zhýčkané populace je v tuto chvíli více než žádoucí.

8) Žijte minimalisticky, vyhněte se zbytečnému nakupování nových věcí.

Pokud je to jen trochu možné, věci, jež nebudete využívat pravidelně, si jen půjčte nebo pronajměte. Opravdu potřebujete mít doma kompletní lyžařské vybavení, když se na lyže dostanete jednou za rok?

Pro nákup nezbytných věcí můžete využít bazary a second-handy, anebo dejte věcem další šanci v místních swap komunitách zaměřených na výměnu věcí. Divili byste se, kolik funkčních a zcela zachovalých věcí lze takto sehnat, a jaká zajímavá setkání vás u toho třeba čekají.

9) Omezte náklady na vytápění domu a bytu.

Základem je udržovat optimální teplotu a místnosti bytu nepřetápět. Dalším účinným opatřením je zateplení nemovitosti a omezení úniků tepla zaizolováním dveří, oken, prahů a balkonů. Úspora, kterou vám toto opatření přinese, bývá velká a zajistí rychlou návratnost investic.

Krokem pro pokročilé je využití alternativního zdroje vytápění – instalace tepelného čerpadla nebo využití solárních panelů pro ohřev vody a vytápění.

Českým domácnostem může v tomto směru významně pomoci například úspěšný státní program Zelená úsporám, jejíž aktuální běh je vypsán do roku 2020.

10) Neplýtvejte – ani potravinami, ani dalšími zdroji.

Věci a jídlo, které neupotřebíte, rozdejte (v mnoha městech fungují aktivity zamezující plýtvání jídlem – např. Food Not Bombs, dobročinné bazary nebo již zmiňovaný swap).

Máte hodně guláše nebo polévky Pho? Pozvěte kamarády nebo sousedy na večeři, uvidíte, jak příjemný večer z toho třeba bude. Co nesníte, včas zamrazte, při nemoci nebo ve zkouškovém období se budou zásoby hodit. Zbytky, které se vám i přesto nepodaří spotřebovat, nabídněte někomu pro krmení domácího zvířectva, nebo zkompostujte.

Plýtvání jídlem má totiž na svědomí překvapivě vysoké procento skleníkových plynů.

Jo a ještě – naučte se nakupovat tak, aby vám pak polovina lednice zbytečně neshnila.

11) Chovejte se spotřebitelsky odpovědně.

Kupujte lokální bio potraviny a lokální produkci a zajímejte se, odkud pochází výrobky, které kupujete. Můžete se inspirovat i v průvodci udržitelného nakupování na webu Umění vybírat.

12) Buďte politicky aktivní

Individuální úsilí nestačí. Je třeba přijmout plošná opatření i na úrovni společnosti, tj. firem, obcí a celých států. Je třeba provést změny i na úrovní státní správy, tj. prosazených díky politické vůli. A ta přichází s vůlí lidu. Proto je důležité zapojovat se i do politické diskuse a vyžadovat od lidí u moci klimaticky zodpovědný přístup – jděte na demonstraci, podepište petici, vymyslete vlastní přímou akci nebo se zapojte do politiky sami a prosazujte klimatická opatření i ve věcech společných. A nezapomeňte na klima ani při volbách! Víte, jaké klimatické ambice má vaše oblíbená strana? A stačí vám to?

Bavte se, objevujte nové a užívejte si to.

Mnohým mohou znít nastíněné tipy jako poměrně velká otrava či jako řada zbytečných omezení. Druhou stranou krize je ale příležitost – co to pojmout jako objevné dobrodružství? Můžete objevovat nové (a udržitelnější) kuchyně a namísto auta projezdit město či krajinu pro změnu na kole nebo vlakem. Možná zjistíte, že si cestou z práce najednou můžete přibrzdit v kavárně na rohu a místo odpoledního stresu v dopravní zácpě prohodit nad decinkou pár slov se sousedy. Nebo když se o víkendu vypravíte na výlet vlakem, namísto řízení si třeba můžete cestou přečíst knížku, na kterou už jste dlouho marně hledali čas.

[mc4wp_form id=“32255″]

Posted on