Posted on

Dotace na elektromobily 2019

Dotace na elektromobily 2019

Zavádět do podnikání prvky ekologie bylo dosud náročné. Nový dotační program Nízkouhlíkové technologie nabízí slibné zlepšení situace.. Získejte až 75% finanční příspěvek na pořízení elektromobilů a dobíjecích stanic. Co je potřeba splňovat? A jaké jsou výhody auta na elektropohon?

Proč má pro vás dotace význam?

Elektromobil jezdí tiše, a přitom zanechává nulovou uhlíkovou stopu – na rozdíl od automobilu na stlačený zemní plyn (CNG), jehož pohon je pouze nízkoemisní a založený na neobnovitelném zdroji. Elektro vozy jsou sice průměrně o 200 Kč dražší než auta se spalovacím motorem, ale jejich provoz vyjde levněji. Peníze se vám vrátí již po 400 000 najetých kilometrech. Šetří pomalu, ale jistě.

Kilometr jízdy s elektřinou vás vyjde sotva na 50 haléřů. Průměrné benzínové auto přitom spotřebuje 8 litrů na sto kilometrů. Za každý ujetý kilometr při ceně 30 Kč za litr benzínu zaplatíte 2,4 koruny. Navíc podle odborníků cena fosilních paliv dále poroste.

Servis a údržba ekologického vozidla je jednoduchá a úsporná. Neměníte olej ani olejové filtry. Jste osvobozeni od silniční daně, a navíc obvykle platíte tu nejnižší možnou sazbu za pojistné.

Lithiovo-iontovou baterii nabijete třeba rovnou ve vaší garáži. A to ze zásuvky (klasické 230 V, nebo lépe vícefázové 16 A) nebo pomocí nástěnné nabíjecí stanice. Přes noc opět získá 100 % kapacity, a můžete mít i na dalších 600 km vystaráno. Žádné zdržování na čerpací stanici, žádné škodlivé výpary, žádné objížďky.

Dotace na elektromobily 2019

Po 80 tisíci kilometrech, což je víc jak 50x do Chorvatska a zpět, ztratí průměrná baterie pouhých 5% kapacity. Pokud takovou vzdálenost ujedete každý rok, za 10 let nabijete baterii stále do poloviny původní kapacity.

České elektrárenské společnosti už dávno začali investovat do rozšíření sítě dobíjecích stanic. Současně se na našem území nachází 131 veřejných dobíjecích stanic. Často jsou u obchodních center, abyste mohli zatím nakupovat.

Suma sumárum, jediným velkým nedostatkem elektroaut je pořizovací cena, která průměrně šplhá až k 1 milionu. Od toho zde jsou ale dotace.

Podmínky získání dotace

Ministr životního prostředí Richard Brabec a průmyslu Jan Mládek stanovili v rámci záměru s názvem Národní plán čisté mobility několik kritérií, které mohou žadatele proměnit v pobírajícího.

Program Nízkouhlíkové technologie budou moci od letošního října využít podnikatelské subjekty všech velikostí, včetně podniků vlastněných ze 100 % veřejným sektorem.

Žádající musí projekt realizovat mimo Prahu. Dále je nutné být peněžně vyrovnán se státními institucemi i poskytovateli podpory z EU. Získání dotace také předpokládá na vaší straně dostatek prostředků na úhradu nákladů spojených s projektem. Při sjednání bankovního úvěru vám je částka vyplacena až zpětně. Rovněž bude třeba doložit alespoň dvě uzavřená účetní období ve vašem oboru podnikání.

Cílem programu je podpořit firmy se zájmem snížit u svého podnikání negativní dopady na životní prostředí – a to pomocí využívání nízkouhlíkových technologií. Kromě elektromobilů a dobíjecích stanic mohou více investovat v oblasti zpracování druhotných surovin nebo skladování energií.

Kolik dostanu?

Podpora se pohybuje od 55-75 %, přičemž výše dotace může dosáhnout až 30 milionů. Obdržená částka se odvíjí od velikosti podniku a jeho aktivitě.

Čím dál více motoristů objevuje kouzlo elektromobilů. Proto už každé 250. osobní auto v provozu je na elektrický pohon. V Česku brázdí silnice 1 500 elektromobilů a loni se jejich počet zvýšil až o 82 %. V zahraničí jdou mnohem více na odbyt. Například v Norsku za poslední rok tvořili elektromobily 30 % všech prodaných aut.

Vybudujte díky novému dotačnímu programu ekologicky přívětivé podnikání!

[product_category category=“Elektromobily“ per_page=“3″ columns=“3″ orderby=”date” order=”asc”]

Posted on