Posted on

Chcete pomoct planetě? Založte si kompost!

zahradní kompost

Proč? Kompost je kouzlo! Bio odpad tvoří až 40% komunálního odpadu. Třídit bio je leckde nemožné, přitom skoro polovina popelnice by se mohla stát místo odpadu „zdrojem“ rovnou u vás doma a bez jakýchkoli složitých procesů. Stačí „to hodit“ do jiné krabice než obvykle.

Z organického odpadu si můžete půdu a hnojivo vyrábět i vy, kteří jste v přelidněném Česku zatím neukořistili ani zahradu, ani vlastní dvorek. Kompostovat se dá totiž bez problémů i ve sklepě, v garáži, na balkoně, nebo třeba v kuchyni. Možností, jak kompostovat a tvořit tak z odpadu něco užitečného, je nespočet, i když se mezi sebou často velmi liší. Výsledkem je ale vždy uzavření koloběhu života a dokonalá upcyklace vyhozeného v nový životodárný materiál, kterým pomůžete nejen sobě, ale i své obci, státu, půdě a celé planetě.

Přestaňte vyhazovat okusky a odřezky ze zeleniny ještě dnes. Jaké druhy kompostérů vám mohou pomoci?

Kompostovat lze i bez zahrady

Vermikompostér

4_banner_200x400__Urbalive.gif

Vermikompostéry jsou kompostéry do interiéru. Kompost v nich vzniká mnohem rychleji než venku, a to s pomocí vhodných žížal. Zdá se vám využívání žížal v domácím kompostu už trochu moc? Počkejte, vůbec to není tak zlé! Fakta o jedinečných vlastnostech žížaly hnojní či vyšlechtěného kalifornského hybridu zvednou ze židle nejen zahrádkáře. Hbití tvorečci zpracují organické zbytky na tmavé, na živiny to nejbohatší hnojivo, jakého lze dosáhnout.

Výkonem s přehledem strčí do kapsy tlení na nevzhledné hromadě. Hladové krky žížal totiž snědí za den polovinu toho, kolik váží jejich vlastní tělo. Poté ze sebe „vypustí“ úrodný humus. Pracují bezhlučně, bez zápachu, bez elektriky, netrpí nemocemi. Vyžadují minimum péče, ani po návratu z dvoutýdenní dovolené nebudete muset vypravit pohřeb.

Abyste sklízeli co „nejsladší ovoce“ a těšili se hojné úrodě hnědého zlata, stačí žížalkám zajistit vhodné „pracovní podmínky“:

 • Teplota kolem 20 °C. Klesne-li pod pět stupňů nad nulou, stávkují. Proto během zimy přesuňte vermikompostér do bytu.
 • Dostatečná vlhkost substrátu. V létě nenechávejte „malé dělnice“ se opalovat, jinak se přehřejí a dojde k vypařování vody.
 • Správná nádoba. Především prostorná, provzdušněná a ne příliš hluboká. Nestojí raketu, maximálně tři tisíce. Navíc domeček pro žížalky můžete stlouct sami.

Není divu, že si žížalí kompostování získává stále větší oblibu: a to nejen v domácnostech, ale i ve školách, školkách a kancelářích. Malí pracanti si pochutnají na (téměř) veškerém bioodpadu z kuchyně: od bramborových slupek až po rozdrcené skořápky vajíček. Pokud vás či vaše děti domácí kompostování nadchne, můžete přikoupit další patra vermikompostéru a vytvořit výnosnou žížalí fabriku!

Vermikopost se dá vyrobit i podomácku, třeba ze dřeva. Pokud se vám ale do výroby nechce, dá se poměrně snadno pořídit a nemusí být ani nevzhledný, na trhu jsou k dispozici i „sexy“ designovky!

Mikrokompostárna

Nakrmíte ji trochou elektřiny, spokojeně zavrní a během dvou týdnů v ní najdete kompost bohatý na dusík, který nezapáchá. Pokud toužíte po ještě kvalitnějším hnojivu, nechte ho dozrát.

Elektrický kompostér pojme denně kolem 2,3 kg kuchyňského odpadu, včetně masa a dalších živočišných zbytků. Kolik v nádobě zbývá místa, zjistíte pouhým pohledem na světelný indikátor. Zařízení dobře poslouží jako náhrada koše na bioodpad.

Fermentátor

Zde se o rozklad starají speciální bakterie EM Bokashi. Získáte prakticky nezapáchající hnojivo prvotřídní kvality. Mikroorganismy při své práci vytvářejí i tzv. „žížalí čaj“, který se dá výborně využít jako hnojivo pro pokojovky nebo pro zeleninu.

Kompostovací toaleta

Na první pohled je nerozeznáte od běžného WC. Přitom se nesplachují, nepotřebují ani kapku vody, ani kanalizaci. Ušetříte tedy jak stavební náklady, tak odhadem až třetinu vody z domácnosti. Jelikož se uvnitř výkaly oddělují od moči, nezesmrádne vám celý byt ani nebudete muset čelit náletům much. Tuhé exkrementy se využijí na kompost a moč rovnou jako hnojivo. Předejdete tedy vzniku jakéhokoli odpadu.

Vyšší cenu brzy převýší úspory. Výměna zásobníku vás v dvoučlenné domácnosti bude stát méně než pět minut měsíčně. Některé typy toalet disponují velkokapacitním zásobníkem, v kterém probíhá kompostovací proces, takže nemusíte „vynášet kýbl“.

Eko WC představují ideální řešení do chráněných území, kde lze těžko získat povolení na odvoz odpadů. Řadu příznivců si získaly zejména ve Skandinávii, u nás jde stále spíše o raritu.

Nádoby na bioodpad

Ke shromažďování odpadu z kuchyně slouží speciální koše na bioodpad. V odvětrávacích koších se organické zbytky rychle vysuší. Díky tomu nezahnívají a pp čichu více připomínají lilii než hnůj. Koš (resp. držák) navíc nezahanbí designem. Můžete ho bez studu zavěsit na zeď či do dvířek kuchyňské linky.

Protože vymývání košů nikoho nebaví, přicházejí na pomoc kompostovatelné sáčky. Až se obsah sáčku s logem OK kompost naplní, pohodlně ho vyjmete, hodíte do kompostu či kompostéru a do roka s ním hnojíte.

Ve více lidech se to lépe táhne: zapojte celou bytovku!

Na komunitním kompostování se podílí více obyvatel bytového domu. Ti následně mohou vzniklé hnojivo využívat.

V bytovce plné nadšených zahrádkářů se nejspíš už vyplatí pořídit plně automatizovaný kompostér (SIVA, JORA,…). Na zařízení lze často získat dotace. Své místo si najde v kočárkárně, ve sklepě, pod přístřeškem či v jiném společném prostoru.

Pro realizaci komunitního kompostování stačí souhlas od majitele a nadpoloviční většiny domácností. Zkuste to rozjet i u vás!

Založit si kompost doporučuje i ikona českého environmentálního hnutí Hana Librová. „Dobrý vztah k přírodě podle ní znamená už to, když víte, kde jsou světové strany, porozumíte zahradě a třeba založíte kompost – líheň nového v rozkladu starého.“ (Viz. mini film České televize Vzkaz Hany Librové.)

Stop nevzhledným hromadám: jak kompostovat na zahradě chytřeji?

Ohrádka

Když pomineme házení přírodního odpadu na tu hroudu, která vám hyzdí zahradu, jsou kompostovací sila nejlacinějším řešením kompostování. Stačí vám pár prken a zlaté české ručičky, a výsledkem je ohrada dle vašich představ: velikostí, počtem komor i „designem“.

Chcete-li, aby kompost vydržel po generace, vyplatí se nákup kovové, případně betonové verze. U plastové verze hlídejte, zda je použitý materiál recyklovatelný. Běžný plast nemusí být pro zdraví to pravé ořechové.

Statický uzavíratelný kompostér

Aneb velká plastová nádoba s víkem připomínající UFO raketu. Stylová černá barva zvyšuje kromě magičnosti i rychlost fermentace. O provzdušnění se starají drobné otvory. Oblibu snadným odebráním kompostu bočními dvířky i tím, že neobtěžuje zápachem okolí. Čtyři sta litrovou verzi sežene za přijatelných 700 až 1000 Kč.

Otočný kompostér

5s_banner_200x200__Jora.jpg

Stop namáhavému prohazování bioodpadu. U rotačního kompostéru stačí zatočit klikou, a všechny vhozené složky se snadno promíchají. Cena, začínající na třech a půl tisících, se odvíjí samozřejmě dle kapacity a počtu komor. Ženy jako tyčky zvlášť ocení vertikální verzi. Promakanější modely s kolečky snadno přemístíte, kamkoli si zamanete.

Proč si založit kompost? Třeba proto, že…

Investice a čas věnovaný kompostu se vám mnohonásobně vrátí!

 1. Užijete si pocit přeměny odpadu v produkt, budete mít radost z nové zero waste aktivity ve své domácnosti a z toho, že nezatěžujete planetu zbytečným odpadem či skleníkovými plyny (např. metanem), které jeho tlením na skládce vznikají.
 2. Získáte hnojivo, na jehož kvalitu se můžete spolehnout. Přírodní hmota z kompostu obohacuje půdu a zlepšuje její vlastnosti. Rostlinky lépe rostou, těšíte se bohatší úrodě. Potraviny pěstované pomocí organických hnojiv neobsahují žádné pesticidy, naopak doslova přetékají vitamíny, minerály a dalšími prospěšnými živinami. Zařaďte je do vašeho jídelníčku a tělo se vám odmění pevným zdravím. Silný a vyzrálý humus pro vaši zahrádku vznikne po půl roce až roce. Zvlášť netrpělivé povahy ocení urychlovače kompostu, díky kterým získáte substrát ještě dříve.
 3. Ušetříte za chemická hnojiva a rašelinu. Navíc, pokud by kompostovalo celé Česko, těžební společnosti, devastující nenahraditelné přírodní biotypy, značně prodělají.
 4. Dopřejete si pohyb. O prospěšnosti fyzické aktivity pro člověka by vám lékař dovedl vyprávět celou noc. Proč nespojit příjemné s užitečným? Starání se o kompost vám zabere jen pár chvil. Místo platby za drahé permice do posilovny naopak peníze ušetříte! Za odměnu za vaši píli si pochutnáte na bio zelenině a ovoci.
 5. Podporujete přirozený koloběh živin. Vracíte půdě důležitou přírodní hmotu.
 6. Méně často vynášíte koše. Uspoříte za svoz odpadů. Pro obce to znamená menší starosti s nakládáním s odpady, pro životní prostředí menší zátěž. Při tlení bioodpadu na veřejných skládkách totiž vzniká „skleníkový plyn“ metan, který má prsty v oteplování planety.
 7. Budete řádnými občany. Česko se zavázalo Evropské unii, že výrazně omezí množství bioodpadu putujícího na skládky. V případě porušení dohody čekají naši vlast tučné pokuty.
 8. Zahřeje vás to u srdce. Díky kompostování můžete zpracovat až 90 % organického odpadu z domácnosti. To dělá z domácího kompostování nejefektivnější způsob třídění bioodpadu.

Co všechno (ne)patří do kompostu?

Veškerý organický odpad lze ZKVASIT. Zde je pár nápadů:

 • Káva, čaj
 • Ovoce, zelenina (i vařená)
 • Skořápky (nejlépe drcené)
 • Maso (syrové i vařené)
 • Těstoviny, rýže
 • Pečivo
 • Omáčky
 • Potravinami znečištěný papír, papírové ručníky, kapesníky, balicí papír

Do domácího kompostu ale vzhledem k nemožnosti zajistit dostatečnou hygienizaci (teplotu alespoň 70°C) nepatří:

 • Živočišné produkty (mléko, maso atd.)
 • Zbytky vařeného jídla

Venkovní kompost můžete kromě kuchyňského odpadu naplnit tím zahradním, třeba:

 • Nadrcenými větvemi
 • Pokosenou trávou
 • Hoblinami či pilinami
 • Květinami
 • Spadaným listím

Nebojte se mixovat vše možné i nemožné. Čím pestřejší skladba, tím získáte kvalitnější kompost. Neváhejte přisypat i:

 • Trus býložravců
 • Zbytky vousů a vlasů
 • Popel ze dřeva

Naopak do popelnice rozhodně patří:

 • Kovy
 • Plasty
 • Odřezky masa a ryb
 • Mléčné výrobky
 • Mršiny
 • Sklo
 • Textil
 • Čistý papír, lepenka
 • Barvy, oleje
 • Staré léky
 • popel z uhlí, cigaret
 • Prach z vysavače
 • Rostliny napadené chorobami
 • Kosti

Podtrženo sečteno, zhruba 50 % z toho, co vyhodíte do koše, tvoří bioodpad. Ročně tak může místo na skládce skončit v kompostu a obohacovat půdu až 150 kg odpadu!

Chcete ušetřit nemálo korunek? Pomoci světu, a přitom nepřijít ani o ždibec domácího pohodlí? Kompost je ideální způsob, za který vám tělo i okolí poděkuje. Díky lidské vynalézavosti si dnes můžete vybrat přesně ten typ kompostéru, který pasuje k vaší situaci i životnímu stylu. A nezapomeňte do tvoření zdravého hnojiva zapojit i děti: ať vědí, jak příroda funguje, a že stojí za to ji chránit. Pusťte se do záchrany planety ještě letos!

[mc4wp_form id=“32255″]

Posted on