Posted on

Cesta k zero-waste: 1. týden

Zero Waste

Chtěli byste začít se zero waste, ale bojíte se, že jde o moc radikální změnu? Už nemusíte! V našem čtyřdílném seriálu vám ukážeme, že nejde o to být hned perfektní a splňovat všechno do puntíku. Naopak, jde o postupnou změnu den za dnem.

O čem je zero waste

Zero waste se snaží o snížení plýtvání a produkce odpadu. V jeho ideálech jde o dosažení onoho zero neboli nulového odpadu, ale běžně se do něj zahrnuje i jenom jeho minimalizace, o kterou se v našem seriálu budeme snažit my.

Základní principy se dají shrnout do tří kroků:

  • Redukuj – Princip minimalizování odpadu. Nejšetrnější je ten produkt, který nebyl vyroben.
  • Využij – Princip využití vyrobeného produktu na maximum. Ať už opakovaným použitím anebo jeho přetvořením.
  • Recykluj – Princip materiálního využití. Je to poslední, nejméně vhodná možnost.

Tip: Pokud vás zero waste přístup zajímá víc do hloubky, přečtěte si náš článek Zero Waste: co to je a jak na to?

  1. den: Dejte sbohem plastovým sáčkům a taškám

O prvním kroku přeměny vašeho domova v zero waste domácnost už jste určitě slyšeli. Stačí nahradit jednorázové plastové sáčky těmi látkovými. Buď si je můžete sami vyrobit (např. ze staré záclony) anebo si je pořídit na našem e-shopu.

To samé udělejte i s igelitkami. Látkovou tašku nebo síťovku určitě doma najdete, případně si jí kupte. Nezapomínejte ale na druhé pravidlo zero waste a nevyhazujte zbytečně igelitky a sáčky, které už doma máte. Místo toho je opakovaně využijte do roztrhání.

  1. den: Najděte alternativu k supermarketům

První nákup do látkových tašek už máte za sebou? Výborně! Zkuste se ve svém snažení posunout zase o něco dále a zapátrejte ve svém okolí po bezobalovém nakupování. Supermarkety aspoň občas nahraďte nákupy v bezobalových a farmářských prodejnách a na trzích. Většinu produktů si tam můžete nandat do vlastních nádob v libovolném množství a ušetříte tak zbytečné obaly.

  1. den: Vybavte se na recyklaci

Možná už jste dávno poctivá recyklující domácnost, možná ale teprve začínáte. V tom druhém případě je dobré si jako třetí krok pořídit nádoby na recyklaci. Budete potřebovat celkem čtyři: na plast, sklo, papír a karton. A jako bonus si nad ně nalepte ceduli, co kam patří.

  1. den: Pořiďte si domů kompost

Povyšte recyklací na další úroveň a založte si doma kompost, kde zužitkujete bioodpad. Nevíte jak na to? Mysleli jsme na vás, a tak jsme všechno důležité shrnuli do článku Chcete pomoct planetě? Založte si kompost!

  1. den: Další kolo eko nahrazování

Tolik jednorázových věcí se dá nahradit znovupoužitelnými! Většinou jde jenom o naši pohodlnost. Pátý den se koukněte na zoubek papírovým kapesníčkům a utěrkám v kuchyni. Obojí jde jednoduše nahradit látkovými protějšky. V kuchyni využijete kusy látky z vyřazeného oblečení, látkové kapesníky je lepší si pořídit a nesmrkat do ponožky. Uvidíte, že si na ně rychle zvyknete.

Tip: Nenakupujte zbytečně nové věci. Možná chcete změnu vzít z gruntu a vyházet všechny plastové předměty a nahradit je skleněnými a kovovými. Je ale mnohem lepší nechat dosloužit věci, které už máte.

  1. den: Zamyslete se nad menstruačními pomůckami

Jste žena? Zkuste se v rámci zero waste porozhlédnout po ekologických menstruačních pomůckách. Nemusíte se hned vrhat na látkové vložky nebo volnou menstruaci, existují i ekologické varianty vložek a tamponů. Oblibu si získává také menstruační kalíšek.

Důležité je, abyste si našla to, co vyhovuje vám a zbytečně se netlačila do řešení, které vás stresuje a je nepříjemné. Proto pátrejte a porovnávejte.

  1. den: Skoncujte s balenou vodou

Na závěr prvního týdne něco jednoduchého: už žádné balené nápoje. Voda z kohoutku je zdravá a chutná alternativa a můžete si jí jednoduše kdekoliv natočit do vlastní znovupoužitelné lahve.

Tak co, půjdete s námi do dalších týdnů a změníte svůj život blíž k zero waste?

(autorka: Jana Langová)

[mc4wp_form id=“32255″]

Posted on