Posted on

Cesta k zero-waste: 2. týden

Zero waste

Zatímco minulý týden jste převážně nahrazovali věci běžné denní potřeby, v druhém díle seriálu půjdeme hlouběji. Pustíme se do přeorganizováním domácnosti a do života zařadíme nové zvyky. Všechno v souladu s duchem zero waste.

  1. den: Zredukujte šatník

Pečlivě proberte svůj šatník a vytříděné věci rozdělte na použitelné, které pošlete dál (např. kamarádkám nebo do kontejnerů pro potřebné), na hadry na úklid a ty, které už jenom vyhodíte. Krásně se vám uvolní prostor a zároveň dovedete svůj domov k většímu minimalismu.

Tip: Zkuste si osvojit pravidlo, kdy za každý nový kousek oblečení dáte jiný pryč. Udržíte si tak rozumné množství věcí a zároveň si promyslíte případný nákup.

  1. den: Omezte plýtvání jídlem

Každoročně se na celém světě vyhodí víc jak 1,3 miliard tun jídla. To je neuvěřitelné množství energie a odpadu, který vyhodíme oknem! Není divu, že už několik let se bojuje za snížení plýtvání jídlem. V rámci zero waste byste se o to měli pokusit i vy.

Jak na to? Projděte si svoje zásoby jídla, vyberte potraviny na sklonku životnosti a sestavte z nich jídelníček na další dny. A pokud nejste vyloženě spontánní typ, tak si plánujte jídla na celý týden dopředu a podle toho nakupujte. Díky přesnému řádu omezíte plýtvání na minimum.

Tip: Na nákupy choďte se seznamem a neberte nic mimo něj. Ušetříte tím přírodu i peněženku.

  1. den: Srovnejte si ledničku

Další den pokračujte s bojem proti plýtvání jídla. Pomůže vám s tím správná organizace jídla v ledničce. Když ho umístíte, jak zrovna máte volné místo, některé potraviny se mohou rychleji kazit. Teplota uvnitř ledničky totiž není všude stejná.

Do spodního šuplíku patří ovoce a zelenina, nad něj dejte maso. Je to proto, že vespod bývá nejchladněji. Doprostřed přijdou uzeniny, vejce a mléčné výrobky, do horní přihrádky zase věci rychlé spotřeby jako hotová jídla nebo dorty. A nakonec naplňte dveře, kam patří nápoje, dochucovadla a džemy.

  1. den: Prozkoumejte koš

Podívejte se do koše a zjistěte, který odpadek u vás převládá. Zkuste se zamyslet nad možnostmi snížení nebo jeho bezobalovou náhradou. Může jít například o obal od sušenek, který nahradíte tím, že si upečete sušenky vlastní. Nejlepší obal je totiž ten, který vůbec nebyl vytvořen.

  1. den: Nepropadejte zbytečně zelené vlně

Pátý den si vynahraďte na relaxování a upřímnou radost z toho, co už jste za minulé dny zvládli. A během toho zkuste popřemýšlet o velmi důležitém tématu: že není zelené všechno, co má nálepku eko. Myslí se tím třeba zbytečné náhražky neekologických produktů anebo věci, které sice ekologické jsou, ale ne v dlouhodobém horizontu či širších souvislostech. Například:

  • Různá kovová, papírová či těstovinová brčka, která jsou sice zajímavou alternativou, ale ve skutečnosti je většina z nás vůbec nepotřebuje.
  • Papírové tašky, které je potřeba využít minimálně třikrát, aby byly opravdu ekologickým řešením. Na jejich výrobu se totiž použije čtyřikrát víc vody než na plastové!
  • Větvičky na čištění zubů, které jsou sice z přírodního materiálu, ale zuby vám pořádně nevyčistí a vy tak vytvoříte větší odpad záchranou zubů. Ten plastový kartáček a správná ústní hygiena by tak v závěru vyšly mnohem ekologičtěji.

Do tématu patří i oblíbený greenwashing. Pojem vyjadřuje především chování firem, které se snaží ve veřejnosti vzbudit dojem, že jim jde o zdravé životní prostředí. Jsou to třeba různé řetězce s rychlou módou, které vám dají nákup do papírové tašky a mají vyčleněný koutek s biobavlnou, ale přitom stále vyrábějí nekvalitní oblečení krátké životnosti kdesi v Asii.

  1. den: Udělejte si malou zahrádku

Pokud ještě nezahradničíte, zkuste s tím začít! Samozřejmě s ohledem na vaše možnosti a prostor. Postačí i pár kelímků s rajčaty na balkóně nebo květináč s bazalkou na okně. Důležité je, že to bude váš vlastní výpěstek bez zbytečných postřiků a umělých hnojiv.

  1. den: Nasajte inspiraci

Sedmý den se vrhněte na studium. Vyhledejte si blogy se zero waste tématem, mrkněte na nápady do facebookových ZW skupin nebo se inspirujte knižními tipy, které jsme pro vás dali dohromady v tomto článku. Můžete v nich objevit spoustu vychytávek nebo myšlenek, které vás na vaší cestě posunou dál.

(autorka: Jana Langová)

Posted on