Posted on

Chci bydlet ekologicky! Jak na to?

Pasivní či aktivní dům se zahradou

Stále více lidí touží po bydlení v moderním a zdravém domě, který je šetrný k přírodě i k peněžence. Přírodní stavitelství vám otevírá řadu možností ekologického bydlení. Čím se eko-domy vyznačují? A jak proměnit váš běžný rodinný dům v přírodní stavbu?

Proč se vyplatí eko-dům oproti klasické novostavbě?

S rostoucími cenami energií a klesajícími zásobami paliv roste význam úspory energií. Toužíte-li hodit za hlavu účet za vytápění, vsaďte na přírodní stavby. Zahřeje vás také pocit vykonání dobrého skutku pro matičku Zemi.

Ekologické stavitelství rozeznává několik typů úsporných domů.

U běžné současné novostavby stoupá potřeba tepla k vytápění interiéru až k 150 kWh/m2 za rok. Což se může podepsat na ročním vyúčtování sumou i 48 tisíc.

Naproti tomu nízkoenergetický dům (NED) si vystačí s maximálně 50 kWh/m2 za rok. V kombinaci s nadstandardní tepelnou izolací, regulací vytápění využívajícího tepelné zisky i větráním s rekuperací tepla se často ztenčí účet na 3,6 tisíce. Ještě vyšší úspornosti dosáhnete kompaktním tvarem budovy bez výčnělků, jižně orientovanými prosklenými plochami, dveřmi a okny s tepelnou izolací i zateplením obálky. Nízkonákladové domy přinášejí skvělou vzduchotěsnost i možnost využívat k vytápění pouze obnovitelné zdroje. Díky speciálním filtrům, představujícím součást rekuperační jednotky, se lze celoročně těšit čerstvému vzduchu bez průvanu a alergenů.

Zmíněné technologie posouvá pasivní dům na ještě vyšší úroveň. Spotřeba energie k vytápění nepřekročí 15 kWh/m2 za rok. Ročně se tak protopí cca dva tisíce. Ve stavbách pasivního standardu vzniká potřeba vytápění průměrně 15 až 20 dní během roku. Přitom plochy sousedící s exteriérem (např. okna) zůstávají příjemné na dotek. Eko-dům může vyrůst na vašem pozemku za pouhé tři měsíce a hrubá stavba vás často nevyjde ani na milion.

Nulový dům znamená prakticky nulovou ekologickou zátěž. Ročně protopíte maximálně pět kWh/m2. V zahraničí označované jako Energie plus, honosí se rozsáhlou plochou solárních panelů.

Nechcete bydlením zkřivit planetě ani vlásek? Aktivní dům osazuje tolik, fotovoltaických panelů, že energetické přebytky dokonce navrací do sítě.

Jak bydlet ještě více v souladu s přírodou?

Stavte z ekologicky nezávadných materiálů

Nástup průmyslové revoluce vedl k masivnímu využívání materiálů náročných na životní prostředí (např. pálené cihly, ocel).

Již minulé století však volalo po hledání ekologicky šetrnějších alternativ.

Slámu lze slisovat, což dá vzniknout hustým a těžkým balíkům. Slaměný rodinný dům postavíte již od sedmi tisíc/m2.

Přestože se řezivo uplatní zejména při rámování stavby, jeho konstrukčním aplikacím se prakticky meze nekladou.

Prevencí apokalypsy plastů je jejich recyklace a využívání ve stavebnictví. Plastové cihly, izolace i střešní krytina, kompozitní stavební dřevo z recyklovaného plastu a dřeva či dům z „PETek“ skvěle demonstrují zelené myšlení.

Jak bydlet ekologicky? Obrázek dřevěného domu v přírodě

Minimální uhlíková stopa a obnovitelnost mění dřevo v neporazitelně ekologický materiál. Díky vysoké nosnosti, nepropustnosti vlhkosti a univerzální aplikaci jde o dobrého společníka pro stavitele. Majitele zase potěší výbornými akustickými vlastnostmi. A nestojí přitom raketu.

Podlahou z tvrdého dřeva potěšíte nejen vaše oči, ale i přírodu. Řešení, které vám vydrží minimálně 25 let, už dávno není pro „snoby“.

Bambus si získal oblibu v ekostavitelství díky odolnosti, nízké pořizovací ceně a prakticky nulové absorpci vody.

Využívejte obnovitelné zdroje k získávání energie do domácnosti

Namísto elektřinou napájejte vaši domácnost efektivněji a s minimální uhlíkovou stopou. Z křižovatky obnovitelných energetických zdrojů vedou čtyři cesty:

  • Tepelné čerpadlo: Získanou energií ze vzduchu či země vám umožní kontrolovat teplotu ve vašem interiéru. A to při 3krát nižší spotřebě elektřiny v porovnání s běžným vytápěním.
  • Solární panely: U řešení, které ročně vyrobí 180 kWh/m2, rapidně klesla pořizovací cena na čtyři tisíce (i s instalací). Kvalitní solární systémy nabízejí i po 25 letech používání 85 % původního výkonu. Jestliže elektrárna vašemu oku nelahodí nebo příliš zatěžuje konstrukci, obložte střechu solárními tabulkovými skly či fotovoltaickými šindeli. Elektřinu ze slunce lze získat i méně známými způsoby, jako nabízí třeba solar.
  • Solární termické systémy: Pracují na principu zahřívání teplonosné kapaliny v solárním konektoru, která následně poslouží k ohřevu vody: ať už té na koupání, nebo pro vaření. Instalace m2 konektorů vás vyjde na zhruba deset tisíc. S produkcí 500 kWh ročně, investice se vám vrátí již za tři čtyři roky. Kvalitní fotovoltaický systém dovede pokrýt v letních měsících celou spotřebu teplé vody v domácnosti. Může se vyplatit zejména v rozsáhlých interiérech, nebo při potřebě ohřát velké množství vody.
  • Větrná elektrárna: Ve větrnějších oblastech představují efektivní řešení výroby zelené energie. Větrné turbíny bohužel bývají hlučné a soutěž krásy by zrovna nevyhrály.

Uspořádejte party na extenzivní střešní zahradě

Ekologická domácnost znamená více než minimalizaci energetické náročnosti. Zeleň na střeše znamená elegantní řešení pro boj s negativními dopady urbanizace, jako je hluk či smog. Vegetace pomůže vyrovnat teplotu v interiéru, prodloužit životnost střechy i využít dešťovou vodu na maximum, která tak neodtéká do kanalizace.

Recyklujte vodu

Spláchnutí starší toalety vás stojí 11 až 26 litrů drahocenné vody.

Dnes již existují řešení, jak opětovně využít vodu z domácnosti, zejména ze záchodu, pračky, dřezu, vany či sprchy.

Trendu udržitelné domácnosti se přiblížíte také instalací systémů pro sběr dešťové vody: ať už do sudů, plastových kontejnerů či podzemních nebo nadzemních nádob.

Po celém světě nastává doba ekologická. Česká legislativa od roku 2020 povolí pouze ekologické novostavby se zhruba pětkrát nižší energetickou náročností, než mají dnešní rodinné domy. Proč se bránit změně, která může přinést zdravější a šetrnější život?

Další čtení k tématu? Zkuste knihy!

Solární zařízení v příkladech – Tomáš Matuška, 2012 (256 stran)

Solární zařízení v příkladech - elektronická knihaPublikace se zabývá využitím sluneční energie jako zdroje tepla. V oblasti solární tepelné techniky probíhá v současnosti vysoký nárůst instalací a trend směřuje od relativně zvládnutých solárních soustav pro ohřev bazénové vody a přípravu teplé vody k aplikacím pro vytápění, chlazení a využití velkoplošných solárních soustav v CZT. Kniha se zabývá na jedné straně základy využití sluneční energie, na druhé straně rozvíjí současný stav solární tepelné techniky a její trendy využitelné v klimatických podmínkách České republiky a ukazuje jejich příklady. Kniha poskytuje čtenáři praktický, avšak nezjednodušený, vhled do problematiky solárních kolektorů, zásobníků tepla, konceptů solárních tepelných soustav a jejich energetických a ekonomických přínosů, doplněný příklady o reálných dopadech různých řešení kolektorů a soustav. Čtenář se tak může zorientovat v současné nabídce na trhu a kvalifikovaně rozhodnout o reálných možnostech aplikací solárních soustav v konkrétním případě.

Detail knihy

Pasivní domy z přírodních materiálů – Mojmír Hudec, 2012 (160 stran)

Pasivní domy z přírodních materiálů - elektronická knihaChcete stavět pasivní dům? A proč ne z přírodních materiálů? Zdravotní nezávadnost, schopnost vytvářet zdravé vnitřní prostředí, nízká energetická náročnost při výrobě a mnoho dalších výhod hovoří právě pro ně. Kniha nechce propagovat pouze slámu a hlínu, nevyhýbá se ani moderním umělým materiálům, bez nichž se dnes výstavba neobejde. Další kapitoly popisují vhodné technologické vybavení rodinných domů, vzduchotěsnost, ale také hospodaření s energií a vodou.

Detail knihy

Nízkoenergetické domy – Jan Tywoniak, 2012 (204 stran)

Nízkoenergetické domy - elektronická knihaStavební řešení, technická zařízení, vzduchotěsnost nízkoenergetických a pasivních domů se rychle vyvíjejí. Začínájí se také navrhovat domy energeticky nulové a nezávislé. Proto kolektiv odborníků v čele s Janem Tywoniakem sestavil novou publikaci, která se této problematice velmi podrobně věnuje. V knize nechybí příklady realizací z Česka, Rakouska a Německa a komentované požadavky a doporučení nové tepelně-technické normy ČSN 73 0540-2 platné od listopadu 2011.

Detail knihy

Jak se žije v nízkoenergetických a pasivních domech – Aleš Brotánek, 2012 (304 stran)

Jak se žije v nízkoenergetických a pasivních domech - E-kniha, českyChtěli byste žít vápasivním domě, ale bojíte se, že nebudete moci otvírat okna? Nevíte zda vám nebude vadit vzduchotechnika? A co teprve stavba a projekt? Na tyto otázky vám odpoví přímo lidé žijící v pasivních a nízkoenergetických domech. Majitelé hovoří o období projektovaní, o zkušenostech ze stavby a hlavně o tom, jak dům funguje a jak se jim v něm bydlí. Jejich názory se tak stávají zdrojemzkušeností, pozitivních i negativních, nejen pro budoucí investory, ale ipro projektanty a stavitele.

Detail knihy

Posted on