Posted on

5 eko mýtů, které vás překvapí

Překvapený lemur

O ekologii koluje mezi lidmi celá řada mýtů. Zatímco některé z nich jsou jenom drobným nedorozuměním, jiné jsou vyloženě škodlivé. Rozhodli jsme se 5 z nich zbořit a ukázat pravdu. Možná jim věříte i vy!

Mýtus č. 1: Žít zeleně je drahé

Jedním z hlavních argumentů proti ekologickému stylu života je tvrzení, že je jen pro bohaté. Kvalitní oblečení je drahé, bio ovoce a zelenina stojí nekřesťanské peníze a raději sáhnout po levných a neekologických šmakuládách. Ale ve skutečnosti je to naopak! Stačí využívat moudra našich babiček, které věděly jak ušetřit a vlastně tím nevědomky žily ekologicky:

  • Vařit bezezbytku a chytře využít každou část potraviny.
  • Přebytky zavařit, usušit, zamrazit nebo jinak uskladnit.
  • Jakýkoliv materiál opakovaně použít, pokud to jde.
  • Najít nové využití pro věci, které dosloužily.
  • Opravovat rozbité, zašívat a záplatovat díry.
  • O věci se starat, aby nám dlouho vydržely.

V dlouhodobém měřítku můžete pomocí zeleného života dokonce ušetřit! Látkové pleny, menstruační kalíšek, drahé, ale kvalitní oblečení – to všechno jsou věci, které vyžadují počáteční investici, ale slouží delší dobu, bez nutnosti dalšího utrácení. Spojte ekologii s minimalismem, který nás učí, že k životu nám stačí málo, a nenechte se strhnout všudypřítomným konzumem.

Mýtus č. 2: Všechny plasty jsou špatné

Oceány s plastovými ostrovy, udušené želvy, uškrcení ptáci. Tyto a další věci vedly k tomu, že jsme vyhlásili válku plastům. Jenže celá problematika není tak černobílá, jak se prezentuje. V mnoha odvětvích jsou plasty nenahraditelnou surovinou, která pomáhá prevenci chorob, zvyšuje úroveň hygieny a urychluje práci. Často také nahrazují materiály, které za sebou nechávají velkou ekologickou stopu. A až 67 % plastových obalů se recykluje k dalšímu použití.

Opravdovým problémem jsou jednorázové plasty. Právě ty bychom měli snížit na nutné minimum, ať už sami nebo pomocí regulací. Nezachrání nás ani tolik velebené bioplasty, okolo kterých je celá řada dalších mýtů, zasluhujících si vlastní článek.

Mýtus č. 3: Bio potraviny jsou zdravější

Spousta lidí si potraviny s označením bio kupuje především kvůli tomu, že je za považují za zdravější a výživnější. Ale ve skutečnosti pro tohle tvrzení nemáme žádné pádné důkazy. Některé vědecké studie sice došly k závěru, že bio znamená více prospěšných látek, ale jiné přišly s úplným opakem.

Ve prospěch bio potravin tak zatím hovoří jenom to, že v případě ovoce a zeleniny obsahují vyšší množství antioxidantů (kterými se brání proti škůdcům) a nižší až nulovou zátěž pesticidy.

Mýtus č. 4: Tříděný odpad musí být dokonale čistý

Když dojde na otázku třídění, koluje mezi lidmi tento oblíbený mýtus. A tak zatímco jedni až fanaticky drbou veškerý tříděný odpad, další sebemenší šmouhu hází do toho směsného, aby si nepřidělávali práci. Ve skutečnosti je jediným problémem mastnota. Mastné obaly do tříděného odpadu opravdu patří až po umytí vodou se saponátem. Se zbytkem si na třídící lince poradí, ale samozřejmě jim můžete práci ulehčit.

Mýtus č. 5: Papírová taška je lepší než igelitka

Klasická situace: jdete na nákup a doma si zapomenete svojí látkovou tašku. Co teď? Většina z nás sáhne po papírové tašce, protože ji vidíme jako ekologičtější než obyčejnou igelitku. Jenže podle britské Agentury pro životní prostředí děláme chybu.

V jejich studii životního cyklu jednotlivých druhů tašek totiž ta plastová nad papírovou jednoznačně vyhrála. Při výrobě igelitky se spotřebuje čtyřikrát méně energie a během svého života produkuje o 70 % méně látek znečišťujících ovzduší. Aby se nám papírová taška z hlediska ekologie vyplatila, musela by být použita čtyřikrát oproti jednorázovému použití tenké igelitky! A přesně o tom jsme mluvili u mýtu číslo dva. Ne vždy je alternativa k plastům výhra.

(autorka: Jana Langová)

Posted on