Posted on

10 tipů: Jak omezit obaly při nákupu v supermarketu

Třídíte odpad? Otázka, kterou na nás křičí billboardy z mnoha stěn a sloupů. Obecně přijímaným faktem je, že kdo netřídí odpad, nedělá nic pro ekologii. Ale víte, že jen velmi malá část plastů vybraných k recyklaci je skutečně zpracována? Že mnoho papírových obalů je ve skutečnosti již dále nerecyklovatelných?

Přečtěte si knížku Domácnost bez odpadu, kompletní průvodce Zero Waste (Bea Johnson)

Cesta, jak jednat a nakupovat ekologicky, ve skutečnosti vede jinudy než přes pouhé třídění odpadu. Chováním, jež má ve vztahu k životnímu prostředí největší smysl, je odpad vůbec nevytvářet. Když si uvědomíme, že ½ domácího odpadu tvoří obaly od zakoupených výrobků, je první krok jasný. Omezit obaly již při nákupu.Jak omezit obaly

Eliminaci odpadu nejvíce pomůže nákup v bezobalovém obchodu. Bohužel v České republice jich je zatím jako šafránu, mnohde jsou skutečně nedostupné. A tak, pokud nechcete nakupovat přes bezobalový e-shop, jste odkázáni na nabídku tradičních obchodů, zejména supermarketů. I tak je možné množství odpadu výrazně omezit. V našem článku jsme shromáždili několik osvědčených rad a triků, jak na to.

Tip 1: Noste si vlastní tašky.

Je jedno jestli se jedná o velkou plastovou tašku typu Ikea, tradiční síťovku nebo o vámi ušitý látkový skvost. Každá igelitka, která zůstane na věšáku u pokladny, se počítá! Pokud tašku zapomenete, nahraďte ji bednou od ovoce nebo zeleniny. Těch je v každém supermarketu dostatek a v podstatě tak použijete odpadový materiál.

Tip 2: Nakupujte do vlastních sáčků a krabiček.

Ovoce, zeleninu nebo pečivo do velmi oblíbených sáčků ušitých ze záclon. Dají se koupit i sáčky vyrobené z vyřazených padáků (jejich výdrž je skoro věčná). Na sýry, uzeniny a maso si zase noste vlastní krabičky. Tyto potraviny kupujte u obslužného pultu právě do vlastního. Mnoho řetězců s balením do vlastních nádob nemá problém a vy eliminujete velké množství zbytečně spotřebovávaných plastů.

[product_category category=“Sáčky a pytlíky na bezobalové nakupování“ per_page=“3″ columns=“3″ orderby=”date” order=”asc”]

Tip 3: Volte zboží bez obalu.

Mnoho potravin a dalších výrobků je baleno do folie nebo síťky, ačkoliv to není vůbec nutné. Takové salátové okurky, banány, cibule, nebo toaletní papír přece obal nepotřebují. Zvolte ty uložené v bedýnkách k volnému odběru, toaletní papír vezměte raději jen v papírové roli, než celé velké balení ve folii.

Tip 4: Pokud to jde, vyberte si produkt ve vratném obalu.

Klasickým příkladem je pivo. Proč kupovat pivo v plechovce, když je to samé k dispozici ve vratných lahvích. Ty se jen vymyjí a mohou se používat dále, na rozdíl od hliníku, který se ve formě tenkostěnných plechovek špatně recykluje.

Tip 5: Vyhýbejte se vícevrstvým a složeným obalům.

Místo nápojového kartonu vezměte opět raději skleněnou láhev nebo PET. Místo sýru zataveného do plastového kelímku s hliníkovou folií pod víčkem kupte ten v papírovém kelímku s jednoduchou krytkou. Místo másla v plastové dóze to ve voskovaném papíru. Čaj také nepotřebuje být v papírové krabičce, ve folii a pak zabalený každá pytlíček zvlášť. Mnohem lepší volbou je čaj sypaný.

Tip 6: Volte velká balení.

Pravdou je, že větší balení představuje téměř vždy méně obalu na srovnatelné množství produktu, než balení menší.

Tip 7: Přemýšlejte o tom, co se s obalem stane dále.

Pokud můžete zvolit obal, který dále využijete, sáhněte po něm. Jestli byste měli obal vyhodit, snažte se koupit ten, který se snadněji recykluje, snadno se v přírodě rozloží a jeho výroba je ekologicky šetrná – jednoznačně vedou obaly papírové, pak skleněné, nakonec kov a jako poslední volba plast. Pokud se odpady ve vašem městě spalují, a víte, že kov nebudete moci odevzdat k recyklaci, je na místě upřednostnit plast před kovem. Jeho výroba je ekologicky a energeticky méně náročná a spalovna si s ním poradí.

Tip 8: Volte produkci místních výrobců.

Nákupem místních dodavatelů podporujete lokální průmysl, a výrazně snížíte množství emisí, které vzniknou na cestě produktu do regálu v supermarketu. Emise sice nejsou na první pohled viditelné, ale jejich omezení se také počítá.

Tip 9: Nekupujte zbytečnosti.

Před každým nákupem rozvažte, zda kupovaný výrobek skutečně potřebujete a zda ho užijete. Každý někdy něco koupíme a pak zjistíme, že bychom se bez toho obešli. Někdy to pošleme dále do světa, někdy to uložíme na půdu. Ale nekoupit věc, kterou nepotřebuji, je vždycky lepší rozhodnutí.

Tip 10: Používejte zdravý rozum.

V dnešním přetechnizovaném světě máme všichni občas tendenci věřit nabízeným produktům vychvalovaných výrobci více než zdravému rozumu. A tak je na místě se občas zeptat: „Vážně potřebujeme navoněný toaletní papír?“

Kam dál?

[mc4wp_form id=“32255″]

Posted on